Eğitim Şart

Okulda Kodlama: Finlandiya Avrupa’da Lokomotif Olur mu?

2014 yılı itibariyle Avrupa’da 12 ülkede kodlama, eğitim öğretimin bir parçası haline gelmiş durumdaydı. Estonya’da ilk olarak 2011 yılında ortaokul seviyesinde verilmeye başlanan kodlama eğitimi daha sonra ilkokul öğrencilerine de verilerek 2012 itibari ile 1. sınıftan 12. sınıfa kadar okutulmaya başlanmıştı. İngiltere’de ise 2014 yılında kodlama eğitimi verilmeye başlandı. Finlandiya’da da 2016 yılının Sonbahar aylarında müfredata girdi.

Finlandiya ulusal müfredatı, diğer Avrupa ülkelerine göre daha etkin ve kapsamlı bir şekilde kodlama eğitimi verebilecek mi? 2016 sonbaharında başlayan Finlandiya’da kodlama, okulun ilk yılından başlayarak zorunlu hale getirildi. Fin eğitim anlayışında kodlama, öğrencilerin uygun olduğunda kullanabilecekleri başka bir öğrenme becerisi haline gelir. Hiçbir Avrupa ülkesi kodlamada Finlandiya seviyesine gelmiş değil. Burada seviyeden kastedilen kodlamaya bakış açısı ve eğitime dahil ediliş biçimi. Bunun için kodlama eğitiminde Finlandiya, Avrupa’da lokomotif ülke olma yolunda diyebiliriz.

.

Finlandiya müfredatına göre okulda kodlama

İlk ve ortaöğretim için Finlandiya ulusal müfredatı her 10 yılda bir yenilenir. 2016-2017 yıllarında yeni bir müfredat yürürlüğe girdi ancak müfredat metni 2014 yılı sonunda hazırlanmıştı. Böylece okullarda kodlama eğitimi verilebilmesi için 2 yıl gibi bir hazırlık süreci vardı ve Finlandiya bu süreci çok iyi değerlendirdi.

2016-2017 eğitim-öğretim yılından itibaren yürürlüğe giren Finlandiya müfredatına göre okuldaki kodlamayla ilgili anahtar noktalar:

 • Müfredat, konu alanlarını aşan 7 geniş yetkinlik alanına sahiptir. Bunlardan biri BİT yeterlilikleridir ve burada kodlama yer almaktadır.
 • Müfredat “kod” kelimesini kullanmaz. Hesaplama düşüncesinden ( Fince: algoritminen ajattelu ) ve programlamadan bahseder .
 • Programlama, hesaplamalı düşünmeyi sağlamak için bir yol olarak görülüyor, aynı zamanda yaratıcı ifade etmeyi teşvik etmek, genel olarak motivasyon ve STEM’e (Science (Fen), Technology (Teknoloji), Engineering (Mühendislik) ve Mathematics (Matematik)) olan ilgiyi artırmak ve problem çözme ve mantıksal düşünme becerileri geliştirmek için görülüyor.
 • Kodlama ayrı bir konu alanı değildir.
 • Kodlama belirli bir ders değildir.
 • Kodlama hem ilköğretim hem de orta öğretimde zorunludur . Bazı örnek şartlar:
  • 1-2. Sınıflardaki BİT yeterlikleri: “Öğrenciler dijital medyayla çalışmanın yanı sıra yaş uygun programlamayla ilgili deneyimler alıyor ve paylaşıyor” 
  • 3-6. Sınıflardaki BİT yeterlikleri: “Programlama ile deneme yaparken, öğrenciler teknolojinin işleyişinin insancıl kararlara nasıl bağlı olduğunu deneyimliyorlar.” 
  • 7-9. Sınıflardaki BİT yeterlikleri: “Programlama, çeşitli konulardaki çalışmaların bir parçası olarak prova edilmiştir”
  • 2. sınıf matematik: “Programlamanın temellerine aşina olmak, aynı zamanda test edilen talimatlar dizisi yaratarak başlıyor”
  • 6. sınıf matematiği: “Öğrenci görsel bir programlama ortamı kullanarak bir çalışma programını kodlayabilir.” 
  • 9. sınıf matematiği: “Öğrenci hesaplama düşüncesinin prensiplerini uygulayabilir ve basit programları programlayabilir.”

Finlandiya ve diğer Avrupa ülkelerinin karşılaştırılması (EUN raporuna göre)

31 Avrupa ülkesini kapsayan önemli bir eğitim projesi olan European Schoolnet(EUN) tarafından 2016’da hazırlanan rapordaki bilgilere bakıldığında, Finlandiya’da kodlamaya ilişkin yaklaşım benzersiz ancak aşırı değil. Benzer yönler diğer ülkelerin müfredatlarında var, ancak tam olarak bu yaklaşım bulunmaz.

Yaş aralığı : Ankete katılan 20 ülkenin 7’si ilköğretime kodlamayı (1-6. Sınıflar) Finlandiya’da olduğu gibi dahil etmiştir. Bunların sadece ikisi (İngiltere ve Belçika ) zorunlu bir gereklilik olarak kodluyor, diğer ülkelerde ise seçmeli olarak yer alıyor.

Müfredat arası müfredat yaklaşımı : Çoğu ülke, BİT derslerinin bir parçası veya belirli bir kodlama dersi olarak kodlamayı konumlandırır. Finlandiya’ya benzer anlayışta bir ülkeden bahsedilecekse o da İtalya olur. İtalya’da, ilk öğretimde kodlama yer alırken zorunlu olmadığı görülmektedir. Danimarka ve İspanya, bölgelere veya okullara bağımsız karar vermelerine izin veriyor, bu nedenle bu ülkelerdeki yaklaşımlar biraz farklılık gösterebilir. Belçika, Lüksemburg ve Hollanda rapor derlendiğinde buna karar vermemişlerdi.

Hiçbir ülkenin kodlama eğitiminde Finlandiya ile bire bir benzer bir yaklaşımı yok. Finlandiya müfredatı , birinci sınıftan başlamak üzere (hatta okul öncesi) zorunlu, müfredat dışı tema olarak kodlamayı içeriyor. Avrupa’da en yakın eşleşme İtalya’dır, fark ise İtalya’da ilköğretimde kodlamanın zorunlu olmamasıdır.

Sonuç olarak, okullarda kodlamaya getirilen Finlandiya yaklaşımı, Finlandiya’daki deneyimler diğer Avrupa ülkeleri için aşırı derecede olağan dışı değildir. Yeterli ortak öğeler var, ancak Finlandiya kodlamayı; okuma, yazma, çizim ve hesaplama işlemlerini tamamlayıcı yeni bir öğrenme becerisi olarak konum kodlamasını yapmış görünüyor.

Finlandiya’daki yaklaşım diğer Avrupa ülkeleri için ve özellikle çok sık konuşulan ülkemiz için de kodlamayı ve okuldaki rolünü nasıl gördüğümüz konusunda bir model olabilir. Aslında Finlandiya’da kodlama eğitiminde oturtulmaya çalışılan yaklaşım genel eğitim anlayışından bağımsız değildir. Finlandiya eğitimde yaptıklarıyla gerek PISA’da elde ettiği başarılar ve eğitime bakış açısıyla hep lokomotif ülke oldu kodlamada da yine böyle olacak gibi.

İlginizi Çekebilir:  Yabancı Dil Öğrenmek için Kaynak Siteler

 

Kaynak: eun.org

Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı