Lügat

Net Neutrality (Ağ Tarafsızlığı) Nedir?

2003 yılında Columbia Üniversitesi’nden görevli Tim Wu tarafından ortaya atılan Net Neutrality (Ağ tarafsızlığı) kavramı internete erişim sağlayan şirketlerin kullanıcıların internet faaliyetlerinde kontrol gücüne sahip olmaması anlamına geliyor.

Siz, belirli hız ve kotalar dahilinde bir internet paketini satın alıyorsunuz, karşılığında bu hız ve data paketi çerçevesinde istediğiniz internet sitesine girip, istediğiniz dijital içerikleri tüketebiliyorsunuz. Dolayısıyla ISS’ler, internetteki veri, hizmet veya platformları kontrol edemiyor, trafiği engelleyemiyor, tüm kullanıcılara ve internet üzerindeki tüm veri ve hizmetlere eşit mesafede duruyor.

Ne Kadar Ekmek O Kadar Köfte

Peki çok mu lazım bu Net Neutrality (Ağ tarafsızlığı) diyorsanız yazımıza devam edelim…

İnternet servis sağlayıcıları, kullanıcıların bazı sitelere erişimini engelleyebilecek veya bazı servislerin hızını düşürüp, bazılarının hızını artırabilecek. Daha çok para ödeyen internet sitelerine erişimi hızlandırmak veya daha az ödeyenleri ise yavaşlatmak ISS(İnternet servis sağlayıcıları)’nin elinde olacak. Kısacası ne kadar ekmek o kadar köfte..

İlginizi Çekebilir:  2018’i Göremeyen Teknolojiler-İnternetin Tarafsızlığı İlkesi

ISS’lerin bunu talep etmelerinin gerekçesi ise “Altyapı yatırımını biz yapıyoruz. Ama internet trafiğinin aktığı sosyal medya, video ve oyun platformları taşın altına elini koymuyor” argümanına dayanıyor.

Madde Madde Net Neutrality (Ağ tarafsızlığı) Neden Önemlidir?
  • Özgür ve tarafsız internet çağımızın en güçlü bireysel teknolojisidir ve kullanımı şirketlerini kontrolünde olmamalıdır.
  • Özgür ve tarafsız internet servis sağlayıcılar (ISP) arasındaki rekabeti artırır.
  • Özgür ve tarafsız internet adil olmayan fiyatlandırma politikalarının önüne geçmeye yardımcı olur.
  • Özgür ve tarafsız internet inovasyonu tetikler.
  • Özgür ve tarafsız internet fikirlerin yayılmasını sağlar.
  • Özgür ve tarafsız internet girişimciliği güçlendirir.
  • Özgür ve tarafsız internet ifade özgürlüğünü korur.
  • İnternet özgür ve tarafsız olmazsa büyük (ve canavar) şirketler internet siteleri ve servislerine erişimimiz üzerinde sıkı bir kontrol kurar ve bunu gerçekten istemeyiz.
Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı