Lügat

Nesnelerin İnterneti (IoT) nedir?

Neler Var?
 • Nesnelerin İnterneti Nedir ?
 • Tarihçe
 • Uygulama Alanları Nerelerdir?
 • Iot Örnekleri

Günümüzde sıklıkla duymaya başladığımız bir kavram olan  Nesnelerin İnterneti (Internet of Things) nedir? Bu kavramı sizler için yine kendimize özgü bir şekilde kafanızı karıştırmadan açıklayıp son noktayı koyacağız.

Nesnelerin İnterneti Nedir ?

Teknik olarak açıklamak gerekirse Nesnelerin İnterneti “benzersiz bir şekilde adreslenebilir nesnelerin kendi aralarında oluşturduğu, dünya çapında yaygın bir ağ ve bu ağdaki nesnelerin belirli bir protokol ile birbirleriyle iletişim içinde olmaları” olarak tanımlanmaktadır. Daha anlaşılır bir şekilde açıklamak gerekirse çeşitli haberleşme protokolleri sayesinde birbirleri ile haberleşen ve birbirine bağlanarak, bilgi paylaşarak akıllı bir ağ oluşturmuş cihazlar sistemi olarak da tanımlamak mümkündür.

Tarihçe

 • Internet of Things kavramı ilk kez 1999 yılında Kevin Ashton tarafından bir şirket için hazırladığı sunumda kullanılmıştır.
 • 1991 yılında Cambridge Üniversitesi’ndeki yaklaşık 15 akademisyenin kahve makinesini görebilmek için kurduğu kameralı sistem 2001 yılına kadar kullanılmış ve  kahve makinesinin görüntüsünü dakikada üç kez bilgisayar ekranlarına göndermiştir. Çevrimiçi ve gerçek zamanlı olan bu sistem nesnelerin internetine ilk örnek olarak tarihte ki yerini aldı.
 • Günümüzde 10-11 milyar cihazın internet üzerinden birbirine bağlı olduğu tahmin edilmekte.

Uygulama Alanları Nerelerdir?

 • Akıllı Şehir Uygulamaları
  İnsanlara yaşadıkları şehirde trafik bilgilerinin sunulması,  araç park uygulamaları, atık yönetimi gibi sistemleri.
 • Akıllı Ev Uygulaması
  Günümüzde oldukça yaygınlaşan akıllı ev uygulamaları aslında nesneslerin internetine  verilecek en güzel örnek.  Bu uygulamada evimizde yer alan cihazların ve etkinliklerin ev dışından kontrol edilebilmesi yer alıyor. Akıllı ev nedir sorunun cevabını burada ki yazımızda bulabilirsiniz.
 • Tedarik Uygulamaları
  Gıda konusunda, tedarik zamanının, stok durumunun, son kullanma tarihinin geçip geçmediğinin bildirilmesine yönelik bir uygulamadır. Günümüzde akıllı buz dolabı ürünlerine entegre edilmeye başlanmıştır.
 • Hayvancılık Uygulaması
  Çiftliklerde ya da hayvancılıkla ilgilenen merkezlerde kullanılan bir uygulamadır. Ortamın ısı, ışık, nem, sıcaklık vb. koşullarının takip edilmesi ve hayvanların en iyi şartlarda yetiştirilmesine dayalı bir sistemdir.
 • Cep telefonunuzdan bulaşık ya da çamaşır makinenizi kontrol edebiliyorsunuz.
 • Televizyonunuzdan, aynı ağa bağlı bilgisayarınızı görüntüleyebiliyorsunuz.
 • Bilgisayar ya da tabletinizde izlediğiniz bir videoyu kablosuz ağ üzerinden televizyonunuza aktarabiliyorsunuz.
 • Daha geniş düşünürseniz, ev dışındayken telefonunuzda evinizde bulunan kamerayı kontrol edebiliyorsunuz. Ya da kombinin sıcaklığını ayarlayabiliyorsunuz.

Birkaç IoT Örneği

Micoach Akıllı Top: Adidas markası altında çıkan bu akıllı top ile; attığınız kaç penaltının gol olduğunu, kaç kilometre hız ile vurduğunuzu ve hangi ayakla kaç gol attığınız gibi bilgileri uygulama sayesinde takip edebiliyorsunuz.

Babolat: Bir akıllı raket olan Babolat; tenisçilerin topa vuruş hızlarını, vuruş açılarını ve hangi elle / stille vurduklarını takip ediyor. Ardından da uygulama üzerinden istatistikleri anlık olarak kullanıcıyla buluşturabiliyor.

Edyn: Bahçeler için geliştirilmiş bir akıllı ürün olan Edyn, toprağa ne ekmeniz, nasıl ekmeniz ve toprağı hangi aralıklarla sulamanız gerektiği konusunda önerilerde bulunuyor.

Dropcam: Nest’in 555 milyon dolara satın aldığı Dropcam, evinizi kurulan kameralarla akıllı telefon ya da PC üzerinden izleme imkanı sunuyor. Kameraların içerisinde ayrıca zoom yapabilme özelliği de mevcut ve çekilen görüntüler buluta kaydediliyor.

Ring: Bir akıllı zil üreticisi olan Ring, Amazon tarafından 1 milyar doların üzerinde bir fiyata satın alındı. Bu zil üzerinden, evinize kimlerin geldiğini evin dışındayken de görebiliyorsunuz.

August: Bir akıllı kilit üreticisi olan August sayesinde, kapıda kalmak kavramı ortadan kalkıyor.

Zararları Var mıdır?

Cihazların internet ortamında haberleştiğini düşünürsek tabi ki bazı sorunlara yol açacaktır. Cihazlar sayesinde sosyal hayatımızı internet üzerinden kayıt altına olacak. Bunun yanında ortaya çıkan bu verilerin gizliliği ve güvenliği de önemli bir konu olarak karşımıza çıkacaktır.Fakat IOT teknolojisi, her geçen gün yenilenip güvenliğini arttırıyor.

Etiketler

Anıl Avcı

Teknolugat.com teknoloji blog sitesi kurucusu ve yöneticisi. Hızla gelişen teknolojiyi takip etmek,takip ettikçe öğrendiğim araştırdığım tüm konuları sizler ile paylaşmak için buradayım.Takipte kalın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı