Nereden NereyeYazıhane

Nereden Nereye-2:Facebook

Yazıhanemizde bu sefer bir diğer sosyal paylaşım sitesi facebook var.Facebook hayatımızda büyük bir yere sahip. Peki Facebook Nasıl kuruldu? Kurulduğu günden bugüne nasıl bir gelişim gösterdi? Tüm bu soruların cevapları yazımızda…

2004 Yılında Facebook

2004 facebookBugünkü adıyla Facebook, 2004 yılının Şubat ayında “TheFacebook” ismi ile Harvard Üniversitesi’nden dünyaya merhaba dedi. Facebook kurulduğunda adı ‘The Facebook’tu. Mark Zuckerberg, 2004 yılında Harvard’a katılırken kurduğunda kendisini Andrew McCollum ve Eduardo Saverin destekledi. Bir ay sonra, Harvard’taki nüfusun yarısı Facebook’a kaydoldu. Bu arada, Zuckerberg’e Dustin Moskovitz ve Chris Hughes katılarak sitenin yaygınlaştırılmasına katkı sağladılar.

Aynı yılın Haziran ayında Kaliforniya’nın Palo Alto eyaletine taşınan Facebook’a Eylül ayında grup uygulamaları ve “duvar” kavramı eklendi. İlk olarak Eylül ayında eklenen duvara yazı yazma ile birlikte Facebook, daha ilk yılında tam 1 milyon üye sayısına ulaştı. Bu arada Facebook, Paypal ortağı Peter Thiel’dan 500,000 dolar yardım aldı. Bunu Mayıs 2005 tarihinde Accel Partners tarafından yapılan 13 Milyon Dolarlık yatırımın izlemesiyle birlikte site Eylül 2006 tarihi itibariyle e-posta doğrulaması şartıyla 13 yaş üstü herkesi üye olarak kabul etmeye başladı ve bugünkü halini aldı.Aralık itibariyle Facebook kullanıcı sayısı bir milyonu aşmıştı.

2005 Yılında Facebook2005 facebook

2005 yılının ilk aylarında herhangi bir değişikliğe uğramayan “TheFacebook”, Ağustos ayı içerisinde adının başındaki “the” ekini kaldırarak artık sadece Facebook olarak anılmaya başlandı.

Eylül ayında lise öğrencileri arasında büyük rağbet gören site, Ekim ayında ise fotoğraf yükleme uygulamasını kullanıcılarının hizmetine sundu.

Facebook, 2005 yılını tam 5.5 milyon kullanıcıyla kapadı.

Ekim itibariyle, Facebook’un genişlemesi artık küçük üniversitelere inmişti. Amerika, Kanada, İngiltere (UK) tüm Instituto Tecnologico y de Estudios Superiores de Monterrey (ITESM) system Meksika), Puerto Rico tüm üniversite, Virgin Islands Üniversitesi gibi üniversitelere yayıldı. 11 Aralık 2005’te, Avustralya Üniversiteleri, Yeni Zelanda (New Zealand) üniversiteleri ağa katıldı. Böylece Facebook’taki üniversite ve yüksekokul sayısı 2,000’i aştu. Lise sayısı 25,000 olup Amerika, Kanada, Maksika, İngiltere, Avustralya, Yeni Zelanda ve İrlanda’ya yayıldı.

2006 Yılında Facebook

2006 facebookGünümüzde pekçok kişinin kullandığı mobil Facebook’un temelleri 2006 yılının Nisan aylarında atıldı. Ağustos ayında “not” hizmetini sunmaya başlayan Facebook, Microsoft’la işbirliği yapmaya başladı.

Eylül ayında ise News Feed yani “haber kaynağı” özelliğini getiren Facebook ‘un aldığı karar kullanıcılarının isyan etmesine sebep oldu. Çünkü Facebook, güvenliği sıfıra indirerek tüm üyelerin birbirlerini görebilmelerini sağladı. 27 Şubat 2006’da, Facebook, kullanıcıların genel isteği üzerine üniversite öğrencilerinin lise öğrencilerini arkadaşlar olarak eklemesine müsaade etmeye başladı.

11 Eylül 2006’da Facebook, internetteki tüm kullanıcılara açıldı. Ardından mevcut kullanıcı tabanının protestoları yükseldi. 2 hafta sonra Facebook, geçerli e-mail adresi olan herkese kayıt olabilme hakkı tanıdı. Günden güne büyüyen site 2006 yılını 12 milyon kullanıcı ile kapadı.

2007 Yılında Facebook2007 facebook

2007 yılının Mayıs ayında F8 Geliştiricileri Konferansı’na katılan ve burada Facebook Platformunun ve uygulamalarının lansmanını yapan Facebook, Ağustos ayında iPhone ile tam uyumlu hale geldi.

10 Mayıs 2007’de Facebook, kullanıcıların çeşitli reklamlarını Facebook sitesi üzerinde ücretsiz olarak yayımlayabileceğinin planlandığını duyurdu. Bu şekilde Facebook, Craigslist gibi diğer reklam firmalarına rakip oldu. Bu özellik Facebook altında Facebook Pazarı (Facebook Marketplace) olarak bilinmektedir. Facebook Pazarı (Facebook marketplace), 14 Mayıs 2007’de uygulamaya geçti

Tarihler Ekim 2007’yi gösterdiğinde ise Microsoft, mobil Facebook adına büyük yatırımlar yaptı. Kasım ayında reklam olayını geliştirerek siteye optimize eden Facebook, özellikle “beacon” pazarlama programıyla büyük tepki aldı.

Tüm bu gelişmelerle birlikte Facebook’un engellenemez yükselişi devam ediyordu ve 2007 yılının sonunda üye sayısı 50 milyona kadar yükseldi.

2008 Yılında Facebook

2008 facebookFacebook, 2008 yılında yaptığı hamlelerle üye sayısında büyük bir artış sağladı. İlk olarak Mart ayında arkadaş listesinde güvenlik kontrolü özelliğiyle istenmeyen kişilerin engellenmesini sağlayan Facebook, Nisan ayında sohbet özelliğini getirdi.

2008 Temmuz ayında ise App Store’a ilk kez Facebook için iPhone uygulaması düşmüştü bile. Ve Facebook gelen tüm tepkilere rağmen, engel tanımayarak İnternet’in olmazsa olmazları haline geldi.

Facebook’un 2008 yılının sonunda üye sayısı 100 milyonu gösteriyordu.


2009 Yılında Facebook2009 facebook

2009 yılına hızlı bir giriş yapan Facebook, Şubat ayında üyelerini Like (beğenme) özelliğiyle tanıştırdı. Haziran ayında Facebook kullanıcı adını karşımıza çıkaran Facebook, Ağustos ayında FriendFeed’i satın aldı.

Ekim ayında güvenlik ayarlarıyla yeniden oynayan Facebook, 2009 yılını büyük bir başarının altına imza atarak 350 milyon üye ile bitirdi.

Facebook ile ilgili inanılmaz bazı istatistikler:

1. Facebook’un yaklaşık 10 milyon uygulaması var.

2. Facebook’ta 50 milyon’dan fazla sayfa var.facebook-istatistik

3. 700 milyon aktif olarak her gün giriş yapıyor.

4. 1 trilyon fazla beğenildi.

5. Facebook’ta yayınlanan toplam 240 milyar fotoğraf var.

6. Ortalama bir kullanıcı genellikle sitede yaklaşık bir saatini günlük olarak geçiriyor.

7. Facebook’ta az 85 milyon sahte hesap var.

8. Facebook’un 70 dili var.

9. Facebook 5000’den fazla kişiye iş olağanı sağlamaktadır.

10. Her ay, Facebook’ta 250 milyondan fazla oyun oynanmaktadır.

11. Her saniye, Facebook’ta beş 5 yeni profil oluşuyor.

 

Anıl Avcı

Teknolugat.com teknoloji blog sitesi kurucusu ve yöneticisi. Hızla gelişen teknolojiyi takip etmek,takip ettikçe öğrendiğim araştırdığım tüm konuları sizler ile paylaşmak için buradayım.Takipte kalın

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı