Nereden NereyeYazıhane

Nereden Nereye-1:Twitter

Sosyal paylaşım siteleri, artık hayatımızda büyük bir yere sahip.Bunlardan bir taneside Twitter.Peki Twitter Nasıl kuruldu? Kurulduğu günden bugüne nasıl bir gelişim gösterdi?Türkiye’ye ilk ne zaman geldi?
İletişim Tarihi Boyunca icat edilmiş, başarılı ya da başarısız olmuş her teknoloji gibi Twitter da bir amaçla ortaya atılmış bir fikirden doğmuştur.

Nasıl Kuruldu?

twitter-ceo-jack dorsey[letter]T[/letter]witter 2006 yılında isimleri;  Jack, Biz, Noah, Cyristal, Jeremy, Adam, Tony, Ev, Dom, Rabble, Ray, Florian, Tim ve Blaine olan 14 arkadaşın çabalarıyla South Park, San Fransisco da kurulmuştur. Birlikte çalışan bu kişiler, yedikleri bir yemek esnasında Jack’in SMS yoluyla küçük gruplara o anda ne yaptıklarını anlatabilecekleri üzerine kurulu fikrini açıklamasıyla bu konu tartışmaya açılmış; üzerinde beyin fırtınası yapılmaya başlanmıştır. Jack’in bahsi geçen geçen fikri oldukça basitti; insanlara o anda gittiği kulübü, bulunduğu yeri ya da yaptığı şeyi yazıp mesaj atacaktı. Yapacağı şey öyle kolaydı ki; insanların onlardan istenileni yapmaları için düşünmelerine bile gerek yoktu. Tüm yapacakları; cep telefonlarına bir şeyler yazıp göndermekti. Sonuçta fikir öylesine beğenilmişti ki; gruptaki herkes bunun gerçekleşmesini ister bir hale gelmişti.

Daha sonra bu fikir üzerinden bir prototip oluşturuldu. Katıldıkları yarışmada, Jack’in  fikri birinci olarak seçildi. Jack’in oluşturduğu ilk versiyon tamamen web tabanlıydı. 21 Mart 2006 tarihinde fikir yayına başladı; ilk mesaj Dom tarafından atılan “#38” mesajıydı.

İsim Bulma Süreci

twit ismiYayına geçen bu yeni aracın isim bulma süreci oldukça sıkıntılı geçti. İlk önce “FriendStalker” ismi kullanıldı; ancak bilgisayar ortamında Amerika’nın SMS kodlama sistemine göre  bu ismin kodlanması oldukça zor olduğu için bu isimden vazgeçildi.   Daha sonrasında “Flickr” dan esinlenerek “Twttr” ismi seçildi. Beş haneli bu ismin seçilme sebebi Bahsi geçen kodlama sisteminde beş rakamlı sayıların kullanılmasıydı. Buna göre ortaya çıkan kod başta 10958 iken; daha sonrasında bu rakam akılda kalıcı olmadığı için daha kolay ve kullanışlı olan 40404 rakamı kullanılmaya başlandı. Daha sonra ise Almanya’dan Floriyan, daha güvenli e uzun bir kod yazılması gerektiğini söyledi.  Bunun için tam bir telefon numarasına denk gelen 10 rakamlı sayılar kullanılmaya başlandı.

Gelişim Süreci

Başlangıçta yetkili bir kişinin diğer kullanıcıları takip ede bildiği bir yöneticilik sistemi ile çalışan Twitter daha sonraları belli bir kullanıcı sayısına ulaşılmasının ardından bu takip süreci zor olduğundan özel bilgilere de daha saygılı yeni bir güvenlik sistemi üzerinden işlemeye başladı. Önceleri arkadaş ekleme ya da takip etme (following) kavramlarından hangisinin kullanılacağı bir tartışma konusuydu. Bu noktada kişiler ya bütün herkesten gelen mesajları alacaklar ya da hiç mesaj alamayacaklar şeklinde bir problem doğuyordu. O dönemde Twitter’a özel bir sözlük bulunmamasından dolayı sistem yazı (post) ve ya mesaj (message) üzerinden çalışmaktaydı. Açık bir dil oluşturma mevzusu 2006 baharında bir tartışmalara sebep oldu.

İnsanları SMS faturalarından kurtarma düşüncesinden hareketle yola çıkan Twitter da önceleri “İnsanlar benim ne yaptığımı neden umursasın?” diye yanaşmayabilecekleri için Twitter’ın orijinal kullanıcıları olan kurucu ekip çevrelerindeki insanlara Twitter’ı kullandırtmaya çalıştılar. Obvious Corp. kuruldu ve Twitter bu şirketin tek odak projesi oldu.

İlginizi Çekebilir:  İnternetteki Tüm Hesap ve İçeriklerini Tek Tıkla Silebilir Misiniz?

Twitter’ın kuruluş aşamasında mesajlar için herhangi bir karakter limiti yokken 2007 yılında Jack’in ünlü

twit 140

“One could change the world with one hundred and forty characters”

 

sözü ile karakter limiti 140’a düşürüldü. Böylece daha önce ortaya çıkan yazının birden çok mesaja bölünmesi, tasarımı ve SMS faturaları gibi sorunların üstesinden gelinmesi amaçlandı.2007 yılında Twitter en iyi blog kategorisinde bir ödül kazandı. Daha sonrasında yine 2007 yılında Jack Twitter’ın CEO’su oldu.

tasarım twitter


Twitter’ın Ülkemize Girişi

turkey turkiyeÜlkemizde Twitter, oldukça önemli bir kullanıcı sayısına sahip. Twitter tarihçesi içerisinde çok önemli ir yere sahip olan 25 Nisan 2011 tarihinden itibaren, ülkemizde insanlar Twitter, kullanmaya başladılar. Bu tarihin önemi ise, sistemin artık Türkçe dil desteği ile de servis vermeye başlamasıydı. O dönemde Türkçe olarak da yayın yapan site kısa süre içerisinde milyonlarca üyeye ulaştı.  Twitter’ın ülkemizde yayılması bazı şov programları sayesinde gerçekleşti. İlk defa bir şov programında, programın adıyla açılan bir Twitter hesabına istedikleri tüm soruları yönelttiler. Eskiden uygulanan telefon ile bağlanarak sorular sorma yöntemine göre çok daha avantajlı ve teknolojik olan bu yöntem herkes tarafından beğenildi. O anda herkes rahatlıkla internet sitesine yazdıklarıyla birlikte ünlü isimlere direkt olarak ulaşma imkânı buldular. Bu da halk için oldukça ilgi çekici bir durumdu. Ülkemizde akıllı telefonların da satışına başlanılması, Türkiye’de Twitter tarihçesi açısında önemli bir yere sahip oldu. Çünkü bu sisteme göre kullanıcılar 7/24 Twitter hesaplarına giriş yaparak tweet atabiliyorlardı. Bu teknoloji ile Twitter, kullanıcı sayısını ciddi biçimde arttırdı.

 

Twitter’ın simgesi ne anlama geliyor?

twitter logoTwitter’ın simgesi de anlamından çok uzak değil. Kuş logosu, kuşların cıvıltısından yola çıkılarak konuşmayı çağrıştırdığı için seçilmiş. Twitter logosunda yer alan meşhur kuş bir erkektir ve adı Larry’dir. Eskiden daha sert ve göze kaba gelen kuş logosu artık daha yumuşak ve güzel bir hale getirilmiştir.

 

 

Satır Arası

İlk gerçek olay

2006 yılının Ağustos ayında San Francisco depremi gerçekleşti ve kullanıcılar deprem ile ilgili bilgileri öncelikle Twitter üzerinden yayınladılar. İnsanlar öğlen yemeklerinde ne yiyecekleri dışında Twitter üzerinden ilk kez gerçek bir olayı paylaştılar.

İsim Değişikliği

2006 yılının sonbaharında Twttr yalnızca ismini değil ana renklerini de değiştirdi. (Mavi-Beyaz)

Twitterrific Doğuyor

2006 yılının sonbaharından beri Twitter dizaynında değişiklik yapmıyordu. Fakat kullanıcıların enteraktifliği geliştirilmişti. Iconfactory üçüncü parti uygulama geliştirme firmasıydı. 2007 yılının Ocak ayında yüksek popülerliğe sahip olan Twitterrific’i kullanıcıların beğenisine sundu.

SZSW Karnavalı

SZSW Karnavalı sırasında Twitter kullanıcıları her gün iki milyon mesaj ve 60.000 makale yazdılar.

Değeri katlandı

Twitter’ın değeri 2006 ila 2007 yılları arasında 1 milyon dolardan 5 milyon dolara yükseldi.

2008 Yılının Ekim Ayı (Twitter CEO'su Dorsey İstifa Etti

Dorsey istifasını ilk olarak Twitter üzerindeki sayfasında yayınladı. Dorsey’in istifasından sonra kuruculardan Evan Williams CEO oldu.

2009 Yılının Eylül Ayı (Twitter'a 100 Milyon Dolar)

2009 yılının Eylül ayında gelen finans akışı sebebiyle Twitter’ın değeri katlanarak 1 milyar doları buldu.

 

Etiketler

Anıl Avcı

Teknolugat.com teknoloji blog sitesi kurucusu ve yöneticisi. Hızla gelişen teknolojiyi takip etmek,takip ettikçe öğrendiğim araştırdığım tüm konuları sizler ile paylaşmak için buradayım.Takipte kalın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı