Nereden NereyeYazıhane

Nereden Nereye-3 :Whatsapp

WhatsApp’ın hikayesi 1992 yılında başlıyor. Jan Koum adında bir genç , Ukrayna’dan annesiyle beraber Kaliforniya’ya göç ediyor.

Koum ve annesi o dönemlerde geçimini yemek fişi toplayarak sağlayadığı için Ukrayna’da kalan ailenin diğer fertlerini bile arayacak para bulamıyor. Mountain View’daki ofislerinde WhatsApp’i işleten ortaklardan Koum (37), WhatsApp’in Facebook’a satışı görüşmesine gittiği North County’deki eski Sosyal Hizmetler binasına girmişti.

Whatsapp’ın Doğuşu

Koum 2009 yılına girildiğinde Yahoo’daki kazançlarından biriktirdiği 400.000 doların da sonuna gelmeye başladığı sıralarda bir iPhone almış. Nasıl para kazanacağım diye düşünürken AppStore’un yepyeni bir endüstri yaratacağını fark etmiş ve Rus arkadaşlarından Alex Fishman’ın evine yemeğe gittiğinde bir diyalog sonucunda bir uygulama fikri ortaya atmış.

Ortaya attığı uygulama fikri, telefon rehberinde bulunan isimlerin yanında Facebook durumu gibi “Şu anda meşgulüm” “Spor salonundayım” “Pilim bitiyor” gibi bilgileri içermesi üzerine yoğunlaşmış.
jan koum

Koum sistemin arka planını yapabileceğini ancak bir iPhone yazılımcısına ihtiyaç duyduğunu söyleyince Rus arkadaşı Fishman, “rentacoder.com” üzerinden başka bir Rus arkadaşıyla tanıştırmış Koum’u.

İlk WhatsApp sürekli çöküyor veya takılıyorken uygulamayı sadece Koum’un Rus arkadaşları ile Brian Acton indirmiş. Koum pes edip bir işe başvurmaya hazırlanırken onu durduran Acton olmuş: “Şu an bundan vazgeçersen çok büyük bir salaksın demektir. Birkaç ay daha şans tanı.”

Bir süre daha çabalamaya karar veren Koum’a mucizevi destek ise tam bu dönemde Apple’dan gelmiş. 2009 haziranda push bildirimleri hizmete sokan Apple, bir kullanıcı bir uygulamayı açık tutmadığı zaman “ping” atarak o uygulamadan bir bildirim geldiğini kullanıcıya bildirmeye başlamıştı. WhatsApp’in dönüm noktası da bu yeni teknoloji oldu.

Artık biri WhatsApp durumunu değiştirdiğinde rehberindeki herkesin cep telefonuna bildirim gidiyordu. Koum’un Rus arkadaşları ise WhatsApp’i “amacının dışında” kullanıp durumlarını “Geç kalktım” “Şimdi oraya geliyorum” gibi ‘durumlarla’ değiştirmeye başladı.

Fishman, “Uygulama bir noktada anlık mesajlaşma uygulamasına dönüştü. Biz ‘Hey naber’ diyorduk ve bir başkası cevap veriyordu” diyor. Jan, tüm bu durum değişikliklerini Santa Clara’daki Mac Mini’sinden izlerken aslında bir “Anında mesajlaşma uygulaması” ürettiğini fark etti. “Dünyanın öbür tarafındaki bir kişiye bir cihaz vasıtasıyla anında ulaşmak, bu çok güçlü bir şeydi” diyor Koum.

Facebook’tan dev satın alma!

Facebook yaptığı açıklamada WhatsApp’ı 4 milyar dolar nakit para + 12 milyar dolar Facebook hissesi karşılığında satın aldı.

İlginizi Çekebilir:  Facebook’ta WhatsApp bilgilerinizin paylaşılmasını nasıl önleyebilirsiniz?

Zuckerberg ;

WhatsApp 1 milyar insanı biribirine kaynaştırma yolunda. Kurucu Jan Koum’u uzun yıllardır tanıyorum. Onlarla beraber olmak heyecanlı olacak dedi. Koum daha önce Whatsapp kesinlikle reklamsız olucak demişti. Bu anlaşmadan sonrada böyle kalıcağının altını çizdi ve bu insanları rahatlattı.
whatsapp-facebook

Hacker grubuna katılması…

Bu sürede bilgisayar programlaması öğrenen ve ikinci el kitap dükkanından programlama kitapları alıp okudukça geri satan Koum, woowoo hacker grubuna katılıp Silicon Graphics serverlarına sızmış, yeri gelmiş Napster kurucu ortaklarından Sean Fanning ile chat’leşmiş.

Zor şartlar altında bitirdiği liseden sonra San Jose Devlet Üniversitesi’ne giren Koum, Ernst & Young’da da güvenlik denetçisi olarak part-time yazılımcı olarak çalışmış.

Ortağıyla tanışması…

Koum’un WhatsApp ortağı Brian Acton’la tanışması da bu döneme denk geliyor.1997’de bir gün karşı masasına gelip oturan Koum hakkında o dönem Yahoo çalışanı olan Brian Acton (44) Forbes’a şunları söylüyor:

Onun biraz farklı olduğunu görebiliyordun. Diğer çalışanların aksine ‘Buradaki politikanız nedir, burada ne iş yapıyorsun’ gibi saçma diyaloglarla işi yoktu. Neyse. İşte öyle biri…

Görünen o ki, Jan Koum da Brian Acton hakkında da benzer görüşlere sahipmiş. “İkimizin de saçmalama konusunda yeteneği yok” diyor Koum.Ukraynalı genç, tanışmalarından altı ay sonra Yahoo ile iş görüşmesi yapmış ve altyapı mühendisi olarak çalışmaya başlamış, tabii bu sırada San Jose Devlet Üniversitesi’ndeki eğitimine de devam ediyormuş.

Brian-Acton

Önemli Bilgiler
 • WhatsApp, kullanım popülaritesi açısından ABD’de Facebook Messenger’dan sonra ikinci sırada bulunurken, Güney Afrika, Brezilya ve Endonezya gibi ülkelerde ilk sırada. Çin’de ise yüzde 93’le WeChat” (zaten Çin merkezli) uygulaması tercih ediliyor. Yani WhatsApp’ın pek bir varlığı yok.
 • WhatsApp, yüklenme açısından Android uygulamalar arasında 5. sırada.
 • Facebook’un 450 bin aktif, aylık bazda da toplam 1 milyar civarında kullanıcısı olduğunu gösteriyor. WhatsApp’ın aktif kullanıcı sayısı da 400 milyon. Bu kişilerin yüzde 70’i günlük kullanıcı.
 • Facebook, aktif kullanıcı sayısı 30 milyon olan Instagram’a 2012’de 1 milyar dolar ödemişti. Bu rakam, WhatsApp’la anlaşmaya varılamaması veya vazgeçilmesi durumunda ödenecek tazminat miktarıydı.
 • WhatsApp asla reklam kabul etmiyor.
Sosyal ağlar ülke olsaydı dünya nüfus sıralaması böyle olurdu:
 1. Facebook whatsapp-hirez-005
 2. Çin
 3. Hindistan
 4. Tencent
 5. WhatsApp
 6. ABD
 7. LinkedIn
 8. Instagram
 9. Wwitter
 10. Snapchat

Kaynaklar:

http://ekonomi.dunyabulteni.net/basari-oykuleri/170588/whatsappin-kurulus-ve-satis-hikyesi

http://www.ntv.com.tr/teknoloji/whatsapp-en-kalabalik-5inci-ulke-oldu,Os1XITDkikWaoYJnG46G4g

Etiketler

Anıl Avcı

Teknolugat.com teknoloji blog sitesi kurucusu ve yöneticisi. Hızla gelişen teknolojiyi takip etmek,takip ettikçe öğrendiğim araştırdığım tüm konuları sizler ile paylaşmak için buradayım.Takipte kalın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı