HaberlerLügat

Nedir bu PEGI (Pan European Game Information) ?

Android kullanıcıları, Google Play Store’dan oyun almak istediklerinde PEGI ibaresi karşılarına çıkıyor.

Peki nedir bu PEGI ?

PEGI, Avrupa merkezli video oyunlarının içeriğini sınıflandırmaya yarayan sistemdir. Interactive Software Federation of Europe (ISFE) tarafından geliştirilmiş ve Nisan 2003’te kullanıma açılmıştır.

PEGI sınıflandırmaları aşağıdaki etkenler dikkate alınarak oluşturulmuştur.

 • VIOLENCE: Oyun şiddet içermektedir.
 • BAD LANGUAGE: Oyun kötü bir dil içermektedir.
 • FEAR: Oyun korkutucu olmakla beraber küçük çocukları endişeye sevk edici içeriğe sahiptir.
 • SEX: Oyun seks içeriği, davranışı ya da çıplaklık içermektedir.
 • DRUGS: Oyun uyuşturucu kullanmaya teşvik edici içeriğe sahiptir.
 • DISCRIMINATION: Oyun özendirici ve ayrım yaptırıcı içeriğe sahiptir.
 • GAMBLING: Oyun kumara teşvik edici içeriğe sahiptir.
 • ONLINE GAME: Oyun çevrimiçi oyun oynamaya olanak sağlamaktadır.

pegi

Bu etkenler sonucunda;

 • PEGI 3
 • PEGI 7
 • PEGI 12
 • PEGI 16
 • PEGI 18 olmak üzere 5 farklı PEGI sınıfı oluşturulmuştur.

Bu sınıfları ayrıntılı olarak inceleyelim.

PEGI 3

Bu derecelendirme kategorisindeki uygulamaların içeriği tüm yaş grupları için uygun sayılır. Belli miktarda ve komik bir bağlamda verilen şiddet (genellikle Bugs Bunny veya Tom ve Jerry gibi çizgi film tarzında) kabul edilebilir niteliktedir. İzleyen bir çocuk, ekrandaki karakteri gerçek hayattaki karakterlerle ilişkilendirmemeli, karakterlerin hayal ürünü olduğu net şekilde ayırt edilebilmelidir. Uygulama, küçük çocukları korkutabilecek ses veya resimler içermemelidir. Hiçbir kötü söz kullanılmamalıdır.

İlginizi Çekebilir:  Türkiye'de En Çok Ziyaret Edilen Web Siteleri

426px-PEGI_n_3.svgpegi3

PEGI 7

Normalde derecelendirmesi 3 olan ancak, çocuklar için korkutucu olabilecek bazı sahneler veya sesler içeren uygulamaların bu kategoriye uygun olduğu düşünülebilir. Bir PEGI 7 uygulamasında, şiddet iması veya ayrıntıları verilmeyen ve gerçekçi olmayan şekilde sadece çok hafif düzeyde şiddet olabilir.

426px-PEGI_n_7.svg         pegi7

PEGI 12

Hayal ürünü karakterlere yönelik biraz daha açık şiddet veya insan gibi görünen karakterlere ya da hayvanlara yönelik rahatsız edici olmayan şiddet görüntüleri, ayrıca biraz daha ayrıntılı olarak gösterilen çıplaklık ve kumar benzeri sahneler barındıran oyunlar veya uygulamalar bu yaş kategorisine girer. Bu kategoride kötü dil kullanımı hafif düzeyde olmalı ve cinsel içerik barındırmamalıdır.

426px-PEGI_12.svg        pegi12

PEGI 16

Şiddet veya cinsel ilişki tasviri, gerçek hayattakine yakın bir düzeye ulaştığında bu derecelendirme uygulanır. Derecelendirmesi 16 olan uygulamaların içeriğinde, daha sert bir uygunsuz dil kullanımı, suça ilişkin etkinliklerin tasviri ve tütün veya uyuşturucu kullanımının teşviki olabilir.

426px-PEGI_16.svg     pegi16

PEGI 18

Şiddet düzeyi aşırı şiddetin tasvir edildiği bir noktaya ulaştığında ve/veya belirli türde şiddet unsurlarını (sebepsiz öldürme, savunmasız karakterlere karşı şiddet veya cinsel şiddet) içerdiğinde, yetişkin kategorisi uygulanır. Ayrıca grafik türde cinsel içerikler, ayrımcılık veya yasa dışı uyuşturucu kullanımını güzel gösterme gibi unsurlar da barındırabilir.

2000px-PEGI_18.svg       Pegi18

Etiketler

Hasan Şeritoğlu

Sakarya Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Lisans mezunuyum. Sakarya Üniversitesi ortaöğretim sosyal alanlar eğitimi bölümünde yüksek lisans eğitimine devam etmekteyim. Tarih eğitiminde teknoloji entegrasyonu, dijital tarih ve tarih-teknoloji ilişkisi üzerine akademik çalışmalar yapmaktayım. Bunun yanı sıra historyeducation.org ve tarihyazimi.org web sitelerinin web sorumlusu olarak görev almaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı