Yazıhane

Navigasyonlar trafik bilgisini nereden alıyor?

Özellikle büyükşehirlerde yaşayanlar için trafik uygulamaları olmazsa olmaz bir şey. Peki bu uygulamaların yollardaki trafik yoğunluğunu nasıl hesapladığını hiç düşündünüz mü? Bu konu benim kafamı kurcaladı ve teknolugat takipçileri için bu konuya açıklık getirmeye karar verdim.

Herkesin aklına genelde uydudan alınan görüntüler, meydanlara yerleştirilmiş kameralar,yol kenarına yerleştirilen sinyal vericiler, kullanıcıların yol durumu hakkında ki geri bildirimleri gibi  bir çok  yöntem geliyor. Aslında çok daha basit ve verimli bir yöntem ile bu iş hallediliyor.Peki nasıl oluyor. Cevap: Telefon sinyalleri

Navigasyonlar bir yerin trafiğini kullanıcılarından aldığı bilgiler ile hesaplıyor. Her Navigasyon kullanıcısından gerçek zamanlı olarak lokasyon, hız ve sürüş yönü bilgisi merkeze ulaşıyor. Sonrasında yüz binlerce kişiden alınan bu veriler ile sunucularda gerçek zamanlı olarak trafik bilgisini hesaplayıp bu bilgiyi kullanıcıların telefonuna aktarıyor. Şunu belirtmekte fayda var kullanıcılardan sadece  uygulama kullanmaktayken veri alınıyor.. Yani uygulamanın kullanıcı sayısı artıkça, kullanıcılara sağlanılan bilgilerin doğruluğu da artmaktadır. Ayrıca siz sormadan da hemen ekleyelim; trafik verilerini kullanıcılardan çekerken hiçbir şekilde kişisel veri talebi olmuyor ve bu tür bilgileri de toplamıyor yani gps verileri anonim olarak merkeze ulaşıyor.

Örneğin yandex bu konuda turkcell ile anlaşmalı çalışmakta. Cihazınızdan baz istasyonlarına gönderdiğiniz sinyaller ile o yolun yoğunluğu ölçülüyor. bu işlem için ise kullandığınız hattın hangi operatöre ait olduğunun hiç bir önemi yok. sonuçta siz avea veya vodafone da kullansanız cihazınız turkcell istasyonlarına red cevabı yediği bir istek atıyor ve turkcell de bunu ölçüme katıp yol durumunu analiz etmesi için veriyi yandex’e veriyor.

Rotaların işlenme yöntemi
Tüm GPS cihazları hareket halindeki bir nesnenin koordinatlarını tespit ederken bu işlem sırasında az da olsa hata yapabilirler. Bu hatalar yüzünden hareketi takip edilen araç gerçek rotasına göre, sanal ortamda birkaç metre “kaymış” gibi görünebilir. Bu durum sanal hareket eğrisinin doğru çizilmesini güçleştirir. Bu tür hataları düzeltmek için alınan araç koordinatları sistemin belleğindeki elektronik şehir planı ile karşılaştırılarak planda çok net belirlenmiş olan taşıt yolları koordinatlarına göre düzeltilir ve bu şekilde sistem belleğindeki aracın hareket eğrisi gerçeğe benzer hale gelir.
Bir yol kesitindeki trafik durumunun doğru algılanması için o kesitten geçen belli bir aracın hareket özelliklerinin, mevcut trafik durumuna uyup uymamasına da dikkat edilmesi gerekebilir. Bir aracın daha yavaş ilerlemesi veya durması, trafiğin sıkışık olmasından değil, sürücüsünün yolcu indirmesi veya bir dönüşü kaçırmamak için yavaş gitmesinden kaynaklanabilir. Trafiğe bilgi sağlayan diğer birkaç araç da aynı anda aynı yol kesitinde serbest hareket ediyorsa, bahsedilen ilk araçtan alınan bilgiler, bu yol kesitindeki mevcut trafik durumunu yansıtmadığı için sistem tarafından otomatik olarak elenir. Diğer bilgiler sistem algoritması tarafından kontrolden geçirilip analiz edilir ve yapılan analiz sonucu ilgili yol kesitleri, oradaki trafiğin sıkışıklık derecesine göre “yeşil”, “sarı” veya “kırmızı” ile işaretlenir.
Trafik sıkışıklığı derecelendirme sistemi
Oldukça yoğun bir trafiğe sahip olan İstanbul’daki trafik durumu sistem tarafından, 0 puan “yollar serbest” ve 10 puan “trafik ilerlemiyor” olmak üzere, 10 puanlık cetvele göre değerlendirilir. Bu indekse bakarak sürücüler A noktasından B noktasına ulaşabilmeleri için ne kadar süre gerekeceği tahmininde bulunabilirler. Örneğin, sistemin o an gösterdiği trafik sıkışıklığı derecesi 7 ise, yolculuk, serbest yollardakine göre aşağı yukarı iki kat daha uzun sürecek demektir.
Dereceler, birkaç aşamalı bir analiz işleminin sonucu olarak ortaya çıkar. Öncelikle serbest trafik koşullarında yolculuk süreleri belli olan trafik kontrol rotaları şehrin ana caddelerini kapsayacak şekilde belirlenerek, şehirdeki trafiğin genel sıkışıklık değerlendirmesi yapılır; ardından veri kümeleme programı, bütün kontrol rotalarındaki A ile B noktaları arasında fiili yolculuk sürelerinin serbest yoldaki yolculuk sürelerinden ne kadar farklı olduğunu hesaplayarak sonucu derecelendirir.

Kaynak:yandex
İlginizi Çekebilir:  Robot Teknolojisinde AntBot Dönemi
Etiketler

Anıl Avcı

Teknolugat.com teknoloji blog sitesi kurucusu ve yöneticisi. Hızla gelişen teknolojiyi takip etmek,takip ettikçe öğrendiğim araştırdığım tüm konuları sizler ile paylaşmak için buradayım.Takipte kalın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı