Haberler

Mozilla’nın iPhone’da gizliliği koruyan internet tarayıcısı Firefox Focus artık Türkçe

firefox-focus2Mozilla’nın iOS tabanlı cihazlar için geliştirdiği gizlilik öncelikli internet tarayıcısı Firefox Focus artık Türkçe. Yaklaşık iki ay önce yayınlanan internet tarayıcısının bugüne kadar milyonlarca aramada kullanıldığını söyleyen Mozilla, Firefox Focus’u aralarında Türkçe’nin olduğu 27 dilde sunmaya başladı.

Türünün nadir örneklerinden biri olan Firefox Focus, bir reklam engelleyicinin kritik fonksiyonlarını yerine getiren bir internet tarayıcısı. Gizlilik öncelikli kullanıcılar için özellikle mobilde internet navigasyonunu kolaylaştıran Firefox Focus reklam, analitik, sosyal izleyiciler gibi arka planda kullanıcı bilgilerini toplayan yazılımları blokluyor. Bununla birlikte tarayıcı üzerinden yaptığınız aramaların geçmişi ve toplanan cookie’leri tek dokunuşla silebiliyorsunuz.

İlginizi Çekebilir:  iOS 11.1 güncellemesiyle gelen yeni özellikler

Firefox Focus’un iskeletini adını baz aldığı Mozilla’nın bir süre önce yayınladığı Focus uygulaması oluşturuyor.  İçerik engelleme uygulaması olarak tanımlanan Focus, reklam, analitik ve sosyal medya gibi farklı kategorilerdeki takip etme araçlarını (tracker) ve web fontlarını da engelleyerek mobil internet veri kullanımını düşürmek ve internette daha hızlı gezinmek gibi avantajlar sağlıyor.  Hangi tracker’ın engelleneceği konusunda açık kaynak kodlu Disconnect listesini baz alan Mozilla, Firefox Focus’da da benzer bir yol izliyor. Kullanıcılar Firefox Focus’u dilerlerse varsayılan tarayıcıları olarak da belirleyebiliyorlar.

 

Kaynak:webrazzi

Etiketler

Anıl Avcı

Teknolugat.com teknoloji blog sitesi kurucusu ve yöneticisi. Hızla gelişen teknolojiyi takip etmek,takip ettikçe öğrendiğim araştırdığım tüm konuları sizler ile paylaşmak için buradayım.Takipte kalın

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı