Haberler

MIT’den beklerken dil öğrenmeyi sağlayan uygulama

Günümüzde dil öğrenebilmek ücretli ve ücretsiz bir çok platform ve uyguluma mevcut. Bu uygulamalar ve platformlar aşamalı bir biçimde dil öğrenmemizi  mümkün hale getiriyor.Dünya’nın en saygın üniversitelerinden olan Massachusetts Institute of Technology (MIT) ’nin geliştirdiği yeni uygulama paketi ise boş geçen zamanların tamamını değerlendirerek dil öğrenmeyi çok kolay bir hale getiriyor.

WaitSuite adı verilen uygulamalar, beklerken dil öğrenmeyi sağlıyor. Gün içinde  Wi-Fi ağına bağlanırken veya birinden mail gelmesini beklerken boş yere zaman geçiriyoruz. İşte bu uygulama sayesinde bu gibi durumlarda beklerken yabancı kelimelerin karşılıklarının girilmesi isteniyor. Bilinmeyen kelimelerin anlamları veriliyor ve böylece normalde boş yere geçecek olan zaman içerisinde en azından birkaç kelimenin anlamı öğrenilmiş oluyor.

İlginizi Çekebilir:  Kadınların Hayatını Kolaylaştıracak Uygulamalar

Bu proje kapsamında  WaitChatter isimli bir Chrome eklentisi de geliştirildi.  WaitChatter , Google’ın mesajlaşma hizmeti Gtalk ile bağlantılı çalışıyor. Mesaj beklendiği sıralarda konuşma penceresinin alt kısmında WaitChatter uygulaması kendisini gösteriyor. Burada öğrenilmek istenen dilde bazı kelimeler gösteriliyor ve karşılıklarının yazılması bekleniyor. Daha önce bilinen kelimeler yazılarak geçilirken bilinmeyen kelimelerin ise anlamı anında öğrenilebiliyor. Şimdilik yalnızca WaitChatter uygulaması kullanılabilir halde Fakat MIT, Waitsuit çatısı altındaki diğer çalışmalarını da kısa sürede tamamlayacağı tahmin ediliyor.

Uygulamanın tanıtımı aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Kaynak: MIT News

Etiketler

Hasan Şeritoğlu

Sakarya Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Lisans mezunuyum. Sakarya Üniversitesi ortaöğretim sosyal alanlar eğitimi bölümünde yüksek lisans eğitimine devam etmekteyim. Tarih eğitiminde teknoloji entegrasyonu, dijital tarih ve tarih-teknoloji ilişkisi üzerine akademik çalışmalar yapmaktayım. Bunun yanı sıra historyeducation.org ve tarihyazimi.org web sitelerinin web sorumlusu olarak görev almaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı