Haberler

Milyar Dolarlık Servetleriyle Dünyanın En Zengin Mühendisleri

Kısa bir internet araştırması sonucunda bile mühendislik, dünyada en çok para getiren mesleklerin başında yer alıyor. Listedeki isimlerden Bill Gates gibi okul çağlarında mühendislik derecelerini tamamlayamamış isimler bulunuyor.

Listenin Forbes‘tan derlediğimiz milyar dolarlık servetleriyle dünyanın en zengin mühendisleri…

Sergey Brin ve Larry Page

Larry ilk ve orta öğrenimini Michigan’da yaptıktan sonra Michigan Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nü onur derecesiyle bitirmiştir. Ayrıca Stanford Üniversitesi’nde Bilgisayar Bilimleri hakkında master derecesi almıştır.Maryland Üniversitesi’ne giden Sergey burada matematik ve bilgisayar bilimleri dersleri almış ve Larry gibi onur derecesiyle mezun olduktan sonra Stanford Üniversitesi’nden Bilgisayar Bilimleri dalında master derecesi almıştır.

Forbes’a göre Page’in net serveti 48,8 milyar dolarken Brin’inki ise 47,5 milyar dolar. Page, ayrıca teknoloji insanları arasında en zengin 5. ve dünyanın en güçlü insanları arasında da 10. sırada yer alıyor.

Michael Bloomberg

Johns Hopkins Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra Harvard’da işletme yüksek lisansı yapan 50 milyar dolarlık servetiyle Bloomberg, küresel finansal yazılım ve medya organizasyon şirketi Bloomberg L.P.‘nin sahibi.

Larry Page,Sergey Brin
Larry Ellison

58,5 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin 10. ismi Ellison, Oracle yazılımının kurucularından bir tanesi. Ellison, Oracle’ı kurmadan önce CIA için veri tabanları üretmekle görevliydi.

David ve Charles Koch

Zamanında kimya mühendisliği ile ilgilenen Koch kardeşlerin şimdi her ikisi de 60 milyar dolarlık net servete sahip. Charles Koch ise bir kimyasal ve petrol arıtma şirketi olan Koch Industries‘in başındaki isim.

Carlos Slim

Meksika’daki tek telekom şirketi Telmex‘in başındaki isim Slim, 67,1 milyar dolarlık servetiyle sadece Meksika’nın en zengin ismi değil aynı zamanda dünyanın da 7. zengini.

Bill Gates,Mark Zuckerberg,Jeff Bezos
Mark Zuckerberg

71 milyar dolarlık servetiyle Zuckerberg, dünyanın en zengin 4. ve en güçlü 13. ismi.

Bernard Arnault

Arnault ise 72 milyar dolarlık servetiyle LVMH şirketinin başında bulunuyor. Lüks tüketim malları üreten şirket kendi içinde 60 kola ayrılıyor ve aralarında Louis Vuitton da var.

Bill Gates

90 milyar dolarlık servetiyle Gates, Microsoft‘un kurucusu ve eski CEO’su. Üniversite derecesini asla tamamlayamasa da Gates, şimdi dünyanın en güçlü 7. ismi.

Jeff Bezos

Tam olarak 112 milyar dolarlık oldukça büyük bir serveti bulunan Bezos, dünyanın en büyük e-ticaret şirketi Amazon‘un CEO’su olarak görev yapıyor. Kendisi ayrıca 2013’ten beri The Washington Post gazetesinin de sahibi.

İlginizi Çekebilir:  Google, Android Cihaz Üreticilerini Üzecek Bir Karar Aldı

Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı