Yazıhane

Milli İşletim Sistemi “Pardus17” Yayınlandı

TUBİTAK’ın projesi “milli işletim sistemi” olarak tanınan Pardus bundan sonra çok daha az sistem kaynağına ihtiyaç duyan XFCE 4.12 masaüstü ortamını kullanacak.

Pardus’un yeni güncellemesinin en büyük değişikli kuşkusuz yapılan masaüstü ortamı değişikliği oldu. XFCE sistem kaynaklarını oldukça minimal seviyede tüketen bir masaüstü ortamı, üstelik kullanıcının isteğine göre kolayca şekillendirilebiliyor. İşletim sisteminizi kendinize göre basitçe özelleştirmeye meraklıysanız artık Pardus kullanırken size tamamen hitap eden bir işletim sistemini kolayca meydana getirebilirsiniz.

Pardus17’nin kullanıcılara sunduğu bir diğer yenilik ise yeni yerli işletim sistemi dağıtımımız, Linux 4.9.0 çekirdeğini kullanıyor. Pardus bundan sonra Firefox 52.2VLC Media Player 2.2.6LibreOffice 5.2.7Thunderbird 45.8.0 ve OpenJDK 8 Java RE’e hazır olarak kullanıcıların eline ulaşacak.

İlginizi Çekebilir:  Zararlı Yazılım Saldırısına En çok Uğrayan İşletim Sistemi Hangisi?

Tüm bunların dışında da Pardus17 özellikle performans açısından önemli değişikliklere sahip. Onları da burada ki sürüm notları sayfasını inceleyerek hangi paketlerin yenilendiğinden haberdar olabilirsiniz. Artık Ağ üzerinden çoklu kurulum imkanına da sahip olan Pardus’u kullanmak için gerekli sistem gereksinimleri ise şöyle;

  • CPU (64bit mimari) -> En az: 500Mhz, Tavsiye edilen: 1.0 Ghz+
  • RAM -> En az: 256 MB, Tavsiye edilen: 512 MB+
  • Gerekli Disk alanı -> En az: 6GB, Tavsiye edilen: 8GB+
  • En az 640×480 çözünürlüğü destekleyebilen grafik işlemci

Pardus17’nin kurulm imaj dosyasını bilgisayarınıza indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Etiketler

Anıl Avcı

Teknolugat.com teknoloji blog sitesi kurucusu ve yöneticisi. Hızla gelişen teknolojiyi takip etmek,takip ettikçe öğrendiğim araştırdığım tüm konuları sizler ile paylaşmak için buradayım.Takipte kalın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı