Lügat

Mikro-LED Nedir? Tüm Detaylar..

Gün geçtikçe büyüyen, bir yandan da incelen akıllı telefonlar, akıllı saatler, sanal gerçeklik gözlükleri derken büyük teknoloji şirketleri, ürünleri için çok daha ince ve verimli ekran teknolojileri üzerine odaklandılar.Özellikle Apple’ın ve Samsung’un bu konuda ciddi bir çalışma halinde oldukları biliniyor.

Daha ince ve daha verimli kelimelerini duyan televizyon üreticileri de tabiki bu teknoloji ile ilgili çalışmaya başladılar. Özellikle Samsung’un televizyon ürünlerinin mikro-LED ekran teknolojisine sahip olması bekleniyor. Çok yakın bir gelecekte olmasa da mikro-LED ekran teknolojisinin  LCD ve OLED teknolojilerinin yerini alacağı kesin görünüyor.

MİKRO-LED NEDİR?

Mikro-LED teknolojisi adından da anlaşılabileceği gibi mikroskopik derecede küçük 100 mikrometre boyutundaki led’leri ifade ediyor.Bu mikro-led’ler piksellerin her birini oluşturuyor.

Her bir pikselin mikro-LED’lerden oluşması ise mikro-LED ekran teknolojisinin LED ve OLED gibi diğer ekran teknolojilerine göre daha iyi bir kontrast sunmasını sağlıyor. Mikro-LED ekran teknolojisinin diğer bir önemli özelliği yüksek enerji verimliliğinin yanısıra uzun bir kullanım ömrüne sahip olması…

İlginizi Çekebilir:  YouTube Kanalınızı Başarıya Ulaştırmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Mikro-LED teknolojisinde  standart LED’lerde kullanılan inorganik Galyum Nitrit (GaN) malzemeleri kullanır. Bu sayede polarizasyon ve kapsülleme katmanı ihtiyacı azalır ve daha ince paneller bir başka deyişle daha ince ekranlar   üretilmiş olur.

Mikro-LED teknolojisi ile ilgili genel bir toparlama yaparsak daha iyi görüntü,yüksek enerji verimliliği,uzun bir kullanım ömrü ve daha ince ekranlar.. Fakat hala hayatımıza tam olarak girmiş değil bu teknoloji..

PEKİ NEDEN?

Mikro-LED teknolojisi, Teksas Teknik Üniversitesi’nden Profesör Hongxing Jiang ve Profesör Jingyu Lin’in liderliğini yaptığı bir araştırma grubu tarafından 2000 yılında icat edildi.18 yıl geçmesine rağmen bu teknolojinin hala hayatımıza girmemesinin en büyük sebebi Mikro-LED’ler saç telimizden  daha ince olduğu için o çözünürlüklerde mikro-LED TV panelleri üretecek bir imalat tekniği henüz geliştirilmedi.

Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı