Haberler

Microsoft, Yüz Tanıma Teknolojisini Emniyet Teşkilatlarına Satmayı Reddetti

Microsoft Başkanı Brad Smith, Stanford Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada Microsoft’un yüz tanıma teknolojisini Kaliforniya Emniyet Teşkilatı’na ve ismi açıklanmayan bir başkente vermeyi reddettiğini söyledi açılladı. Smith, yüz tanıma teknolojisinin reddedilmesinin sebebiniyse insan hakları konusundaki endişeleri olduğunu belirtti.

ACLU tarafından yapılan araştırmalara göre, kadınlar ve azınlık gruplarını tanımlamada beyaz erkeklere göre daha kötü olan Rekognition teknolojisinin sahibi Amazon, kendi yüz tanıma teknolojisini emniyet teşkilatlarıyla paylaşmıştı. Smith, geliştirilen yüz tanıma teknolojilerinde ki yapay zekanın ön yargılarından bahsederek, bu teknolojinin bu gruplara zarar vermek için kullanılabileceğini söyledi.

İlginizi Çekebilir:  NBA VR Yayınlanan Maç Sayısını Artırıyor

Microsoft, yüz tanıma teknolojisinin daha önce ABD’deki hapishanelere satmıştı. Smith, bu teknolojinin kısmi bir bölümün satıldığını ifade etti. Bunun amacı ise hapishaneler de güvenliği artırma potansiyelinin olduğun vurgusunu yaptı.

Etiketler

Anıl Avcı

Teknolugat.com teknoloji blog sitesi kurucusu ve yöneticisi. Hızla gelişen teknolojiyi takip etmek,takip ettikçe öğrendiğim araştırdığım tüm konuları sizler ile paylaşmak için buradayım.Takipte kalın

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı