Haberler

McAfee, 2018’in En Ciddi Siber Güvenlik Tehditlerini Açıkladı

İnternet güvenlik şirketi McAfee,2018 yılında dikkat edilmesi gereken siber güvenlik tehditlerini McAfee Labs 2018 tehdit tahminleri raporu’nda açıkladı.

Raporda,Yeni nesil fidye yazılımları, sunucusuz uygulamalar, tüketici gizliliğini hiçe sayan bağlantılı ev cihazları, çocuklar tarafından üretilen dijital içeriklerin gelecekte yaratabileceği riskler ve yapay zekanın siber silahlanma yarışı gibi konular yer alıyor.

Makine öğrenimi ile siber güvenlik ekipleri ve siber suçlular arasındaki “silahlanma yarışı” kızışıyor 

Makine öğrenimi, güvenlik açıklarını, şüpheli davranışları ve zero-day saldırılarını tespit etmek ve düzeltmek üzere devasa boyuttaki verileri işleyebilir ve büyük ölçekli operasyonlar gerçekleştirebilir. Aynı zamanda siber suçlular da koruma tekniklerinden öğrenimler elde etmek, tehdit tespit modellerini etkisiz hale getirmek ve siber güvenlik uzmanları güvenlik açıklarına bir yama geliştiremeden bu açıkları kendi çıkarları için kullanmak gibi pek çok konuda makine öğreniminden yararlanıyor.

Fidye yazılımı, geleneksel dolandırıcılık yöntemleri yerine yeni hedef kitleler, teknolojiler ve amaçlar ekseninde değişimden geçiyor

Geleneksel fidye yazılımı yöntemlerinin, kârlılığını kaybetmesi ile beraber siber suçlular, geleneksel yöntemler yerine daha kârlı olan önemli konumlardaki kişileri ve kurumları hedef almaya başlıyor.

Son dönemde artık fidye yazılımları bireylerin dolandırılması yerine, kurumlara siber şantaj yapılması ve yıkıcı etkiler yaratılmasına uzanan yeni hedefler için kullanılmaya başlandı.

İlginizi Çekebilir:  Fransa "siber ordu" için 1 milyar dolar harcayacak !

 

Sunucusuz uygulamalar zamandan ve maliyetten tasarruf sağlarken, bunları kullanan kurumların saldırıya açık alanını da genişletiyor

Ancak bunlar, yetki yükseltme (privilege escalation) ve uygulama bağlantıları (application dependencies) kullanılarak gerçekleştirilen saldırılara açık oluyor.Bu nedenle sunucusuz uygulamalarda işlev geliştirme ve dağıtımı süreçlerine gerekli güvenlik önlemleri entegre edilmeli, ölçeklenebilirlik özellikleri eklenmeli ve ağ trafiği VPN ve şifreleme ile koruma altına alınmalı.

İnternet bağlantılı ev cihazları ile kişisel bilgiler açığa çıkıyor

Şirketler pazarlama faaliyetlerinin başarısını artırmak üzere cihaz sahiplerinin satın alma ihtiyaçları ve tercihlerini anlamak için tüketici davranışlarını daha yakından inceleme eğilimi taşıyor. Tüketiciler nadiren gizlilik sözleşmelerini okuduğu için de şirketler bu sözleşmeleri sürekli olarak daha fazla bilgi edinmek için değiştirmek ve bu bilgileri gelirlerini artırmak üzere kullanmaya yöneliyor.

Çocuklara ait dijital içerikleri toplayan şirketler uzun dönemde itibar kaybına uğrayabilir

Kullanıcı uygulamalarının başarısını artırmak için şirketler genç kullanıcılar tarafından geliştirilen içerikleri toplama konusunda her geçen gün daha rekabetçi oluyor.Uygulama bağımlılığı yaratmak için agresif yöntemler geliştirmek yerine ailelerle birlikte çalışmayı ve bu eğitim seferberliğinde onlara yol arkadaşı olmayı seçecek.

Kaynak: McAfee | marketingturkiye

Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı