Haberler

Maliye Bakanlığı, Google’a 300 Milyon TL Ceza Kesti

Maliye Bakanlığı Türkiye’de yürürlükte olan vergi mevzuatlarını temel alarak Google‘a 300 milyon TL ceza kesti.

Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı ekipleri, dünyanın en büyük arama motoru Google’a yönelik rutin denetimlerde şok bir sonuca ulaştı. Vergi müfettişleri yaptıkları incelemede, Google’ın, İstanbul Levent’teki Tekfen Plaza’da yer alan Türkiye ofisinden internet reklamcılığı faaliyetinde bulunmasına rağmen, Türkiye’deki müşterilere reklam satış faturalarını İrlanda’dan kestiği ve Türkiye’yi çok yüksek oranlarda vergi kaybına neden olduğunu tespit etti.

Bundan bir süre önce de (2009) Maliye Bakanlığı, Google adına 71 milyon dolarlık bir ceza kesmiş, bununla beraber 2010-2013 yılları arasında bulunan 3 senelik dönem için 300 milyon TL kurumlar vergisi ve KDV alacağı önermişti. Buna karşılık olarak Google, Vergi Mahkemesi’ne itirazda bulunmamış ama vergi affından yararlanmayı avantaj olarak değerlendirmeyi seçmişti.

İlginizi Çekebilir:  Google'ın akıllı tahtası 'Jamboard' Mayıs ayında satışa çıkıyor

Bu gelişmeden sonra geçtiğimiz Mart ayında da Rekabet Kurulu, Google hakkında bir soruşturma başlatmıştı bu soruşturmanın temelini oluşturan konu, Google ve üreticiler arasında imzalanan sözleşmelerin ihlalin edildiği üzerine bina edilmişti.

Geçmişi işaret eden, ancak yeni kesilen cezayla ilgili olarak Google henüz remi bir açıklaması yapmış değil.

Etiketler

Anıl Avcı

Teknolugat.com teknoloji blog sitesi kurucusu ve yöneticisi. Hızla gelişen teknolojiyi takip etmek,takip ettikçe öğrendiğim araştırdığım tüm konuları sizler ile paylaşmak için buradayım.Takipte kalın

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı