Haberler

Makinistsiz Hızlı Trenler Geliyor !

Otonom araçlar ile ilgili çalışmalar gün geçtikçe daha da hızlanıyor. İnsansız hava araçları, sürücüsüz otomobiller,kaptansız gemiler ve en son olarak makinist bulunmayan hızlı trenler …

Fransa’nın ulusal demiryolları işletmesi makinistsiz hızlı trenler ilgili ilk adımı attı. Drone tren olarak adlandırılan makinistsiz hızlı trenlerin prototipi 2019 yılından itibaren denenecek.2023 yılından itibaren ise kullanılmaya başlanacak.

İlginizi Çekebilir:  Koordineli Olarak Hareket Edebilen Drone'lar Üretildi !

Bu drone trenlerin, etraftaki engelleri algılaması için sensörler yerleştirilecek ve acil bir  durum halinde anında durabilecek. Bu trenler, uzaktan kontrol edilebileceği gibi her ihtimale karşı kondüktör bulunmaya devam edecek.

Projenin başarılı olması halinde dünyadaki ilk makinistsiz hızlı tren geliştirilmiş olacak. Araştırmacılar otonom sistem ile beraber Paris ve Lyon arasındaki seferleri %25 artırabileceklerini açıkladılar.

Kaynak : Engadget

Etiketler

Hasan Şeritoğlu

Sakarya Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Lisans mezunuyum. Sakarya Üniversitesi ortaöğretim sosyal alanlar eğitimi bölümünde yüksek lisans eğitimine devam etmekteyim. Tarih eğitiminde teknoloji entegrasyonu, dijital tarih ve tarih-teknoloji ilişkisi üzerine akademik çalışmalar yapmaktayım. Bunun yanı sıra historyeducation.org ve tarihyazimi.org web sitelerinin web sorumlusu olarak görev almaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı