Eğitim ŞartLügat

Makey Makey Nedir?

makey2Başlangıçta iki MIT öğrencisi olan Jay Silverve Eric Rosenbaum tarafından akademik ve sanatsal bir proje olarak üretilen Makey Makey, MIT Media Lab’ın Hayat boyu Çocuk Yuvası’nda yapılan araştırmalarla üretildi. Makey Makey için ilk prototip , 2010 yılında kuruldu ve San Francisco Exploratorium’daki bir atölyede test edildi ve katılımcılar ürünü “Drum Pants” adlı bir oyun oluşturmak için kullandılar.

Makey Makey  kullanıcıların günlük nesneleri bilgisayar programlarına bağlamalarını sağlayan elektronik buluş aracı ve oyuncağıdır.  Oyuncak bir devre kartı , timsah klipsi ve bir USB kablosunu kullanarak bilgisayarı klavye hareketi veya fare tıklaması sinyali gönderen kapalı döngüsel elektrik sinyalleri kullanıyor. Bu işlev, tüm bilgisayar programları ve web sayfaları klavye ve fare tıklaması girdileri aldığı için Makey Makey’nin herhangi bir bilgisayar programı veya web sayfası ile çalışmasına izin verir. Makey makey ismi ise make+key = makey şeklinde Türkçeye çevirdiğimizde anahtar yap/üret olarak karşımıza çıkıyor.

İlginizi Çekebilir:  Eğlendirerek Çocuklara Kodlama Öğreten Siteler

makey

Makey makey ile ne yapılabileceği konusu kullanıcının yaratıcılığına kalmış durumda. Onu bu denli özel kılan da bu diyebiliriz. Tam da 21. yüzyıl becerilerine karşılık gelen kavramlar teknoloji, yaratıcılık ve üretme… Bilgisayar ve makey makey düzeneği arasındaki bağlantıyı sağladıktan sonra bir araba yarışı oyununda gaz, fren, direksiyon sizin belirlediğiniz herhangi nesneler olabilir. Bir video oynatma programında film izlerken filmi başlatma, durdurma işlemlerini klavye yerine bir meyve ya da herhangi bir nesne olabilir. Elektriği ileten herhangi bir nesne bu sistemi kullanabilmek için yeterli.

Kim bilir dünyanın geleceğine yön verecek yeni buluşlar bu ve bunun gibi uygulamaların neticesinde gelecektir.

Makey ile yapılmış trafik lambaları uygulamasını izlemek için tıklayınız.

 

Kaynaklar:

wikipedia

egitimdeteknoloji.com

Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı