Eğitim Şart

Mac Filtreleme Nasıl Yapılır ?

Bu aralar siz evde yokken mailinize ya da telefonunuza gelen mesaj ile AKK limitinizin dolduğu söyleyen bir mesaj alıyorsanız Wifi şifrenizin kırılmış olma ihtimalini unutmayın.Bu tip Wlan ağına sızan kişiler genelde illagal işlerini yapmak için kullandıklarını bilmeniz gerekir. Eğer ki birilerine saldıracaklarsa ilk olarak sizin internet bağlantınızı kullanarak yapmak isteyeceklerdir.Buna tedbir olarak Mac Filtreleme uygulayıp buna bi nebze çözüm sağlayabilirsiniz.

Yazımızda Mac filtrelemenin nasıl yapıldığını sizlere anlatayım.

Peki ne yapacağız?

Zyxel P-660W modeli ADSL modem üzerindeki ekran görüntüleri ile anlatmaya çalışacağım.

modem1

Öncelikle ağınız üzerindeki tüm aygıtların MAC adreslerini bilmeniz gerekiyor. Mac adreslerinize bakmanın en kolay yöntemi ADSL modem arayüzü içerisinde “İstemci Listesi” ne bakmaktır. İstemci listesinde kablosuz ağınızda bulunan dizüstü bilgisayarlarınız, cep telefonlarınız, tabletleriniz ve diğerleri kurulu olan ağımız üzerinde istemci listesine girip bağlı olan aygıtların mac adreslerini öğrenebilirsiniz.Bir diğer yöntem ise Başlat-Çalıştır (Windows +R)-Cmd çalıştırılır.Açılan pencerede ipconfig/all yada getmac  yazarak Fiziksel adres yazan bölümden Mac Adresinizi öğrenebilirsiniz.

macogrenme

Mac adreslerimizi bir yere not aldıktan sonra modemimizin “Kablosuz Ağ” sekmesine geliyoruz ve “Mac Filtreleme” kısmından filtrelemeyi etkin hale getireceğiz.

Mac Filtrelemeyi aktif hale getirmek.

modem2

Öncelikle ağımızda bulunan bütün aygıtların Mac adreslerini resimde de görebileceğiniz gibi Mac tablosuna yazıyoruz. Bu tabloya Mac adreslerimizi yazdıktan sonra Mac filtresi eylemi olarak “İzin ver” seçiyoruz. Bu sayede tabloya yazdığımız Mac adresleri dışındaki tüm aygıtlar bloke edilecektir.  Mac fitremizide  resimdeki gibi aktif ettikten sonra değişikliklerimizi kayıt ediyoruz.

Bu işlemi bitirdiğimiz zaman kablosuz ağınıza artık şifreyi bilseler dahi bağlanamayacaklar.  Bağlanabilmeleri için sizin ADSL modeminiz içerisindeki Mac tablosuna mac adresi girmeniz lazım. Eğer ki Mac adresinizi hiçkimseye vermezseniz ki genelde bu tip durumlarda Mac adreslerini değiştirip doğru bir mac adresi girmek lazım tahmin etmeleri imkansız bir şekilde korunmuş olacaksınız.

Uyarı! Dikkatle işlemleri yapınız ve yanlış bir şey yaparsanız kablonuzu takıp Mac filtrelemeyi iptal edeceğinizi unutmayın. En kötü ihtimal modeme reset atıp  tekrar baştan yapabilirsiniz.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı