Lügat

Leap Motion Nedir?

Leap Motion el hareketlerimizi algılayarak bilgisayar ortamına ileten USB girişli bir hareket takip sistemi teknolojisidir. Microsoft’un Kinect ürününün bir rakibi olarak düşünmek yanlış olmaz. Leap Motion’un bir çakmak büyüklüğünde düğmesiz sade bir tasarımı var. Ortalama 100-150 $ harcayarak temin etmek mümkün.  İçinde yerleşik olarak bulunan iki tane infrared kamera ve üç tane infrared LED ile yaklaşık bir veya bir buçuk metre yüksekliğe kadar olan tüm hareketleri algılayabilmektedir.

Peki Nasıl Çalışır?

Leap Motion kameraları saniyede 200 tane çekim yapabilir, çekilen görüntüler USB girişi aracılığı ile bilgisayar ortamına aktarılır. Bilgisayara gelen iki boyutlu görüntüler, işlemcide işlendikten sonra  üç boyutlu görüntüye çevrilir. Bu sayede el hareketlerini algılama aşamasındaki hata payı neredeyse yok denecek kadar az olmakta. Hatta parmaklarınızın her birinin milimetrenin yüzde birine kadar olan küçük bir hareketini dahi hiç gecikme olmadan algılayıp kaydedebiliyor.

Bu Teknolojiyi Kullanarak Neler Yapabiliriz?

Leap Motion ile hayal gücünüzün sınırlarını zorlamak mümkün. Eğer VR için yazılım geliştirmeye meraklı biriyseniz Leap Motion biçilmiş kaftan. Resmi sitesinden SDK dosyalarını indirdikten sonra her şey hazır şekilde önünüze geliyor ve sizde dilediğiniz şekilde işlev yüklüyorsunuz.

İlginizi Çekebilir:  Kinect Nedir?

Leap Motion eğlenceli bir oyuncak gibi düşünülebilir. Odanızdaki lambaları yakabilir, bilgisayarınıza hiç dokunmadan ses açıp kısmayı, sekmeler arası geçiş yapmayı sağlayabilir. “Hand Simulator” oyununu klavye ve fare kullanmadan el hareketleriniz ile oynadığınızı hayal edin. Leap Motion burada devreye giriyor. Ve tek yapmanız gereken kendinize has birkaç el hareketi tanımlamak ve yazılıma entegre etmek. Leap Motion’ı kendi resmi internet sitesinden yapılan bazı örnek uygulamalara göz atmak mümkün.

Geçenlerde genç  bir yazılımcı arkadaşımız Leap Motion ile harika bir çalışmaya imza attı. Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencisi Neval Çam, işaret dili bilmeyen insanlar için bu teknolojiyi kullanarak işaret dili tercümesi yapan bir uygulama geliştirdi. Bu projesiyle Microsoft tarafından yılın en başarılı kadın yazılım girişimcisi seçilen Neval Çam aynı zamanda Stanford Üniversitesinden dört yıl boyunca tam burs alma hakkı kazandı.

 

Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı