Yazıhane

Kumarbaz Patron Akıllı Telefon Üreticisini Batırdı.. Bir İflasın Hikayesi..

Akıllı telefon pazarına büyük umutlarla giren Çin merkezli Gionee, ilk yıllarında özellikle Asya pazarında oldukça başarılı oldu. Fakat şirket özellikle son iki yılda ciddi bir düşüş yaşadı. Peki ne oldu bu şirkete..

Guangdong merkezli bir Çinli akıllı telefon üreticisi olan Gionee 2002 yılında kuruldu. Gartner’ın verilerine göre 2012 yılında şirketin pazar payı Çin’de % 4,7’ye ulaştı. Ayrıca şirket Hindistan, Tayvan, Bangladeş, Nijerya, Vietnam, Myanmar, Nepal, Tayland, Filipinler ve Cezayir akıllı telefon pazarında da yer edinmiş durumdaydı.

Şirketin mali anlamda çöküşü ise bu yılın başında başladı.Gionee, 2013-2015 yılları arasında aylık 14.4 milyon dolar civarında zarar ederken, 2017-2018 yıllarında aylık kayıplar 30 milyon dolar seviyesine çıktı. Şirket mayıs ayında çöküşü engellemek için işten çıkarmalar gerçekleştirdi. Fakat işten çıkarmalarda iflasa engel olamadı.  İflasın nedeni olarak bir çok kaynak patron Liu Lirong’un kumar bağımlılığını gösteriyor.

İlginizi Çekebilir:  İCloud Hesabınızı Nasıl Korursunuz?

Gionee’nin kurucusu ve patronu olan Liu Lirong’un kumar bağımlısı olduğunu cümle alem biliyor. Nitekim kendisi de kumar bağımlısı olduğunu inkar etmiyor. Buradaki asıl tartışma ise Liu Lirong’un kumar bağımlılığının şirketin iflasına etki derecesi…

Bazı kaynaklara göre Liu Lirong’un kumarda 840 milyon doları firma bütçesinden olmak üzere toplamda  1.4 milyar dolar kaybettiğini iddia ediyorlar. Liu Lirong ise bu miktarın 144 milyon dolar olduğunu söylüyor.

Çin gibi devasa bir pazarın %4,7’sine sahip olan bir şirketi 144 milyon dolar gibi bir miktarın iflasa sürüklemesi çok olası gözükmüyor. Fakat Liu Lirong’un kumar giderlerinin şirketin nakit akışını sekteye uğrattığı aşikar.

Liu Lirong şirketin iflasa rağmen birkaç ay içerisinde tekrar toparlanacağını söylüyor. Fakat bir kumarbazın sözüne ne kadar inanılır bilinmez…

Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı