Haberler

Kredi kartlarına parmak izi sensörü geliyor

Bir zamanlar verilerimizin güvenliğini sadece şifreler ile sağlıyorduk. Zamanla bu sistem yerini parmak izi sensörlerine bırakmaya başladı. Daha sonra ise parmak izi sensörleri kısa bir sürede akıllı telefonların vazgeçilmezi haline geldi.

Parmak izi sensörleri giderek PIN’lerin ve şifrelerin yerini almaya başlıyor.Bu duruma sebep olan bir çok etken var.Bu etkenleri şöyle sıraladık;

  • Şifre, kart, pin numarası kaybetme yoktur, sadece sizin olmanız yeterlidir.
  • Parmak izi başka bir kişiye transfer edilemez, kaybedilemez, çalınamaz ve kopyalanamaz.
  • En yüksek güvenlik seviyesini sağlar.
  • Hata olasılığı %0’dır.
  • Kullanım için bir uzmanlık gerekmez.
Görünen o ki yukarıda saydığımız etkenler ödeme işlemelerini de etkisi altına aldı. Parmak izimizi artık kredi kartıyla alışveriş yaparken de kullanabileceğiz. Bu dönemi MasterCard başlatıyor ve kartlarına parmak izi sensörü ekliyor. Henüz test aşamasında olan bu yeni sistem ödeme yapmayı hem daha kolay hem de daha güvenli bir hale getirecek gibi görünüyor.

Test süreci Güney Afrika‘da başlayan parmak izi sensörlü kredi kartları şifre girerken yazdığımız sayıları gizleme derdini ortadan kaldırıyor. Her şey planlandığı gibi giderse parmak iziyle çalışan ve şifre gerektirmeyen kredi kartlarının 2017 yılı sonunda kullanıma sunulması bekleniyor.

İlginizi Çekebilir:  Tapdo Parmak İzi Algılayıcısı ile Akıllı Cihazları Dokunarak Kontrol Etmek Mümkün

Engadget sitesinin bu sistemi incelediği videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Kaynak: LOG | Engadget

Etiketler

Hasan Şeritoğlu

Sakarya Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Lisans mezunuyum. Sakarya Üniversitesi ortaöğretim sosyal alanlar eğitimi bölümünde yüksek lisans eğitimine devam etmekteyim. Tarih eğitiminde teknoloji entegrasyonu, dijital tarih ve tarih-teknoloji ilişkisi üzerine akademik çalışmalar yapmaktayım. Bunun yanı sıra historyeducation.org ve tarihyazimi.org web sitelerinin web sorumlusu olarak görev almaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı