Yazıhane

Kodlama ve Ücretsiz Eğitim Alınabilecek Siteler

Bilgisayar yazılım programının ilk adımı olan kodlama; bilgisayarda yazılım, uygulama ve web sitesi oluşturmayı mümkün kılan bir dilde elektronik olarak yazmak anlamına geliyor. Yüzlerce kodlama dili var. Bu temel bilgi öğrenildiğinde, bilgisayarda kendi yazılım, uygulama ve web sitenizi yapmanız mümkün olabiliyor. Kodmanın tanımını kısaca yaptıktan sonra neden kodlama öğrenmemiz ve çocuklarımıza bu eğitimi küçük yaşlarda vermemiz gerektiği ile ilgili size bilgiler verelim daha sonrasında ise ücretsiz kodlama eğitimi alabileceğiniz sitelere bakalım.

Neden Kodlama Öğrenmeliyiz ?

Bugün sadece Bilgisayar yada Yazılım Mühendisliğinde değil tüm mühendislik disiplinlerinde ve matematik bölümünde bilgisayar programlama dersi zorunlu olarak okutuluyor. Programlamayla bilgisayarlara yada diğer makinalara nasıl davranacaklarını söylerken bizde problemlerin nasıl çözüleceğini ve sistemli düşünebilmeyi öğreniyoruz. Kod yada Algoritma yazabilmek bize problemlere farklı yönlerden bakabilme ve en kestirme çözümü bulabilme yeteneği kazandırıyor.
neden kodlama
Dünyanın en büyük firmalarının kurucuları ve en meşhur programcılar herkesin küçük yaşlardan itibaren programlama öğrenmesi gerektiğini savunuyorlar.
Steve Jobs ;
“ Bence bu ülkede herkes bilgisayar programlamayı öğrenmeli. Bir bilgisayar dili öğrenmeli. Çünkü bu, insana nasıl düşüneceğini öğretiyor. Ben bilgisayar bilimini bir sosyal bilim olarak görüyorum. Bu herkesin öğrendiği bir şey olmalı.  

Neden Çocuklara Kodlama Öğretmeliyiz?

cocuklara kodlamaÇocukluk döneminde öğrenilen bilgilerin yada edinilen yeteneklerin daha kalıcı ve daha efektif olduğunu biliyoruz. Programlamanın bize kattıklarını düşündüğümüzde çocuk yaşta bunları kazanmanın ne kadar değerli olduğunu ve çocuklara programlama öğretmenin ne kadar önemli olduğu yadsınamaz bir gerçek. Sektördeki dünya devlerinin geçmişlerine baktığımızda hepsini ortak noktasının küçük yaşlarda programlama öğrenmeleri olduğunu görüyoruz. En çok kullanılan sosyal ağ olan Facebook’un kurucusu Zuckerberg kod yazmayı 9 yaşında öğrenmiş. Dünya devi Bill Gates’in ilk programı 13 yaşında yazdığı üç taş oyunuydu. 15 yaşına geldiğinde ise BASIC dilinin yeni bir versiyonunu tasarlayıp yazmıştı.

Özetleyecek olursak;

 1. Analitik düşünme becerileri kazandırır.kodlama beyni gelistirir
 2. Olay veya durumlar arasındaki ilişkileri görebilmesini sağlar.
 3. Yaratıcı düşünmesine yardımcı olur.
 4. Problem çözme yeteneğini artırır.
 5. Sistematik düşünmesini sağlar.
 6. Makinaların çalışma mantığını kavramasına yardımcı olur.

Ücretsiz Kodlama Eğitimi Alabileceğiniz  Siteler

 1. CodeAcademy

Kodlamayı ücretsiz öğrenebileceğiniz en popüler yerlerden birisi CodeAcademy’dir. Doğrusu, 24 milyondan fazla kişi bu siteden aldığı eğitim ile kodlamayı öğrendi. CodeAcademy’de HTML & CSS, JavaScript, jQuery, PHP, Python ve Ruby gibi birçok farklı yazılım dilini öğrenmeniz mümkün.

 1. Coursera

2012’de kurulan Coursera, 119 farklı enstitüde 1000’den fazla ücretsiz kurs vererek kar amacı güden büyük bir teknoloji eğitimi firmasına dönüştü. İsterseniz belirli bir ücret karşılığında sizi sertifika sahibi de yapabilen firma aynı zamanda Washington Üniversitesi, Stanford, Toronto Üniversitesi ve Vanderbilt gibi yerlerde ücretsiz programlamaya giriş kursları da vermekte.

 1. edX

EdX bir diğer açık kaynaklı çevrimiçi eğitim sitesidir. 2012’de Harvard Üniversitesi ve MIT tarafından kurulmuş olması sebebiyle burada en son teknolojileri ve teorileri öğrenebilirsiniz. Bugün edX 60 farklı okula yayılmış durumda. Harvard Üniversitesi’nin ücretsiz Bilgisayar Bilimine Giriş dersini muhtemelen reddedemezsiniz.

 1. Udemy
İlginizi Çekebilir:  Özyeğin Üniversitesi'nden Ücretsiz Kodlama Eğitici Eğitimi

2010’da kurulan Udemy verdiği çevrimiçi mesleki eğitimlerle mevcut yeteneklerinizi geliştirebilir ya da yenilerini öğrenebilirsiniz. Ücretli kursları olduğu gibi Girişimciler İçin Programlama – HTML & CSS ya da Python Programlamaya Giriş gibi ders videoları ile eğitim veren birçok ücretsiz programlama eğitimleri de var.

 1. aGupieWare

AGupieWare Amerika’nın bazı lider kurumları için bilgisayar bilimleri incelemeleri yapan, bağımsız bir uygulama geliştirme firması. Daha sonra Stanford, MIT, Carnegie Mellon, Berkeley ve Columbia gibi kurumların müfredatına benzer bir müfredat oluşturdular. Program 15 farklı kurs içeriyor: 3 adet giriş kursu, 7 adet çekirdek sınıf ve 5 seçmeli sınıf.

Bu eğitimler size kredi olarak katkı sağlamayabilir fakat geleceğin bilgisayar programcıları için mükemmel bir giriş sağlar.

 1. GitHub

Bazen takıldığınız bir problem ile ilgili referanslar bulabileceğiniz bir kitaba ihtiyacınız olur. İşte bu noktada ihtiyacınız olan şey GitHub’tır. Popüler web tabanlı Git veri havuzunda, 80 farklı programlama dili ile ilgili insanlar tarafından sürekli yenilenen 500’den fazla kitap bulabilirsiniz.

 1. MIT Open Courseware

Eğer temel konuları öğrendiyseniz ve kodlamanın altında yatan teori gibi ileri seviye konulara geçmek istiyorsanız, Bilgisayar Bilimleri ve Programlamaya Giriş, Java Programlamaya Giriş ve C Dilinde Pratik Kodlama gibi kursları MIT Open Courseware sitesinden ücretsiz alabilirsiniz.

 1. Hack.pledge()

Bu site, BitTorrent’in mucidi Bram Cohen gibi tanınan yazılımcıların da içinde bulunduğu bir yazılımcılar cemiyetidir. Burada programlama becerilerinizi dünyanın önde gelen yazılımcılarından bir şeyler öğrenerek geliştirebilirsiniz.

 1. Code Avengers

Yeni Zelanda’da kurulan Code Avengers, size JavaScript, HTML ve CSS gibi dilleri kullanarak oyunlar, uygulamalar ve web sitesi yapmayı eğlenceli ve interaktif kurslar ile öğretiyor. Her kurs 12 saat sürüyor ve İngilizce, Rusça, Almanca, İspanyolca, Türkçe ve Portekizce dilleri mevcut.

 1. Khan Academy

2006’da Salman Khan tarafından kurulan Khan Academy orijinal çevrimiçi ücretsiz eğitim kurumlarından birisidir. Sunduğu adım adım eğitim videoları sayesinde çizim ve animasyon programcılığını, JavaScript ve JS İşleme ile oyunlar yapmayı ya da HTML ve CSS ile web sitesi yapmayı öğrenebilirsiniz.

 1. Free Code Camp

Burada profesyoneller ve öğrencilerden oluşan bir cemiyete katılarak HTML5, CSS3, JavaScript, Databases, DevTools, Node.js, Angular.js ve Agile öğrenebilirsiniz. Hatta birlikte çalışarak ücretsiz uygulamalar bile yapabilirsiniz. İşin özü; bu becerileri öğrenmek ve başkalarının sorunlarını çözmelerine yardım etmek sizin de kendi sorunlarınızı çözmenize yardımcı olur. Kodlar kar amacı gütmeyenlere açıktır.

 1. HTML5 Rocks

Bu Google projesi Apple’ın HTML5 projesine kontra olarak 2010’da kuruldu. Sitede bol miktarda eğitim materyali, kaynaklar ve en son HTML5 gelişmelerini bulmak mümkün. Açık kaynaklı olduğu için yazılımcılar HTML5 kodları ile uğraşabiliyorlar. Bunun diğer tüm giriş kurslarından daha ileri seviye olması nedeniyle bu siteye girmeden önce bazı temel bilgiler edinmeniz ve biraz tecrübe kazanmanız sizin yararınıza olacaktır.

Etiketler

Anıl Avcı

Teknolugat.com teknoloji blog sitesi kurucusu ve yöneticisi. Hızla gelişen teknolojiyi takip etmek,takip ettikçe öğrendiğim araştırdığım tüm konuları sizler ile paylaşmak için buradayım.Takipte kalın

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı