Eğitim ŞartHaberler

Kocaeli Bilim Merkezi’nde ne tür etkinlikler var?

Kocaeli Bilim Merkezi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve TÜBİTAK ortaklığı ile hayata geçirilmiş bir projedir. 1934 yılında temeli atılan Seka Kağıt Fabrikası içindeki 8.500 metrekarelik alan üzerinde yer almaktadır. 70 yıl kağıt üretimi gerçekleştiren Seka Kağıt Fabrikası restore edilerek yoluna Kocaeli Bilim Merkezi ve  Seka Kağıt Müzesi olarak devam etmektedir.

Kocaeli Bilim Merkezinde Neler Var ?

Kocaeli Bilim Merkezinde, yaklaşık 250 deney düzeneği ve özel tasarım galerilerin yanı sıra  bilimsel çalışmaların yapıldığı atölyeler, bilimsel gösteri ve söyleşilerin yapıldığı bilim sahnesi, sergi alanları, kütüphane, araştırma ofisleri, bilim kafe yer almaktadır. Ocak ayı itibari ile açılan bazı etkinlikler ise şöyle:

Sumo Robotu Atölyesi

Ortaokul öğrencileri içindir. Lego Parçaları, Sensörler ve motorlarla  çocuklar kendi Sumo robotunu yapacaktır. Yaptıkları robotu yarıştıracaklardır.

Android Uygulama İcat Atölyesi

6.7. ve 8. sınıflar içindir. Android telefon ve tabletler için basit uygulama yapma anlatılacaktır. Atölye sonunda katılımcılar kendi uygulamalarını yapacaklardır.

Android Uygulama İcat Atölyesi (LİSE)

Lise öğrencileri içindir. Android telefon ve tabletler için basit uygulama yapma anlatılacaktır. Atölye sonunda katılımcılar kendi uygulamalarını yapacaklardır.

3 Boyutlu Objeni Tasarla (6-7-8. sınıf)

6. 7. ve 8. sınıflar içindir. 3D yazıcı, 3D tarayıcı, 3D kalem hakkında bilgiler verilerek basit bir tasarım programı anlatılacaktır.Katılımcılar kendi objelerini tasarlayıp çıktı alacaklardır.

İlginizi Çekebilir:  Milli Rasat uydusundan İstanbul görüntüleri

3 Boyutlu Objeni Tasarla (YETİŞKİNLER)

Yetişkinler içindir. 3D yazıcı, 3D tarayıcı, 3D kalem hakkında bilgiler verilerek basit bir tasarım programı anlatılacaktır.Katılımcılar kendi objelerini tasarlayıp çıktı alacaklardır.

Makey – Makey Kodlama Atölyesi

2. ve 3. sınıflar içindir. Makey makey kontrol kartı ile elektronik devre mantığı öğrenilecektir. kod.org sitesindeki sanal sınıfta oyun arayüzleriyle kodlama yapılacaktır.

Makeblok ve Scratch Robot Kodlama (Öğretmen ve Öğretmen Adayları)

Öğretmen ve öğretmen adayları içindir. Scratch programı kullanarak animasyon ve oyun kodlanacaktır. Mbot robot kiti ile de Scratch programı üzerinden yazdığımız kodların robotik karşılığı görülecektir.

Hedefi Vur Robotu

İlkokul öğrencileri içindir. Lego Parçaları, Sensörler ve motorlarla yapılan robotla  Belirlenen hedefi Vurmaya çalışılacaktır.

Minik Fabrika

İlkokul öğrencileri içindir. Canlılarda meydana gelen üretim faaliyetlerinin nasıl gerçekleştiği hücre modellemesi ile uygulamalı olarak gösterilir.

Temizlik Robotu Atölyesi

4-6 yaş okul öncesi içindir. Basitçe dc motorun çalışma mantığı öğrenilecek motordan bir titreşim elde edilip bunu fırçayı hareket ettirmesi için kullanılacak.

 

Kaynak: http://www.kocaelibilimmerkezi.com/

Etiketler

Aykut Battal

Sakarya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği mezunuyum. 2015 yılında Şanlıurfa'da öğretmenlik görevine başladım. Halen bir ortaokulda bilişim teknolojileri öğretmenliği yapmaktayım. Teknolojinin hemen her boyutuyla ilgilenmekle birlikte teknoloji-insan ilişkisi bağlamında modern zamanlarda teknolojinin insan hayatındaki yeri gibi konularla yakından ilgiliyim. Düşünce ve görüşlerimi sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı