Lügat

Klima A/C ( Air Condition ) Nedir?

El ile ayarlanan eski ve manuel sistemlere karşılık, günümüzdeki modern ve yeni araçlarda, elektronik olarak ayarlanabilen klimalar bulunmaktadır. Bu durum sürücü için, özellikle de uzun yolculuklarda, araç içindeki doğru dereceyi ayarlanabilmesi için büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Aynı zamanda güvenli sürüşün anahtarı olarak gösterilir. Çoğunlukla servislerde, bu anlamda, kişilerin oturdukları noktaları bile derece olarak ayarlamak mümkündür. Bu özellik klima açısından yeni bir gelişim olarak değerlendirilmektedir. Buna ilave olan bir özellik ise, güneş tarafında oturan kişilerin daha fazla serinlemesi ve gölge tarafında oturan kişilerin ise daha az serinlemesi ayarlanabilir durumdadır. Böylelikle, herkes için dayanılabilir bir derecenin ayarlanması mümkün olmuş oluyor.

Klima A/C Nasıl Çalışır?

Bahsi geçen klimaların genel prensibi hep aynıdır: sıcak hava bir buhar makinasına aktarılarak, buharlaşma neticesinde serin hava meydana gelir. Hava genel anlamda bir döngü içerisindedir ve bu sayede hava sürekli olarak soğutulur. Cam şeklindeki maddenin hali, bir kompresör tarafından emilerek, hemen arkasında bulunan kondansatör tarafından, yine sıvı hale getirilmektedir. Akabinde yine buhar makinesine aktarılıp işlem başa dönmüş olur.

İlginizi Çekebilir:  Klimanın İcadı ve Tarihçesi:Teşekkürler Willis H. Carrier

Toplu taşımalarda ve uzun yolculuklarda bu özellik fazlasıyla önem taşımaktadır, sebebi ise, sürücünün uzun süreli konsantrasyonunu yitirmemesidir. Otomatik olarak işleyen sistem konforu, sürücüyü rahatlatmanın dışında güven de sağlamış bulunmakta. Bu modern sistem sayesinde, hem serin hava hem de dışarıdaki havanın, mevcut hava kirlerinden, toz ve çeşitli partiküllerden arınmasını sağlamaktadır.

Kaynak:tasit.com

Etiketler

Anıl Avcı

Teknolugat.com teknoloji blog sitesi kurucusu ve yöneticisi. Hızla gelişen teknolojiyi takip etmek,takip ettikçe öğrendiğim araştırdığım tüm konuları sizler ile paylaşmak için buradayım.Takipte kalın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı