Yazıhane

Kişisel Robot Tasarlama Dönemi

Robotlar yaşamımızın farklı yerlerinde giderek daha yaygın hale gelse bile, robot yapmak son derece zor ve bilgi birikimi gerektiren bir uğraştır. Tasarım , modelleme ,imalat ve sonrasındaki  teste kadar geçen  süreç yavaş ve masraflı olmakla beraber  küçük bir değişiklikte bile, önemli donanımın yeniden düşünülmesi veya gözden geçirilmesi için günler veya haftalar anlamına gelebilmektedir. Peki uzman olmayan kişilerin de robot tasarımlarını yapmalarına imkan sağlanabilmesi mümkün müdür ?

MIT’nin Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuarından (CSAIL) araştırmacılar tam olarak bunu yapmaya yaklaşıyor. Yeni bir makalede, bir robotu birkaç dakika içinde tasarlamanıza ve ardından dört saat gibi kısa bir sürede 3D baskı ile bir araya getirmenize olanak sağlayan “İnteraktif Robogami” adlı bir sistem sunuyorlar.

İlginizi Çekebilir:  Robot Nedir ? Tarihsel Gelişimi Nasıldır?

Sistemin en önemli özelliklerinden biri, tasarımcıların robot hareketini (“yürüyüş biçimi “) ve tasarım sistemlerinde genellikle ayrılan bir şekli (“geometri”) belirlemelerine olanak tanıyor olmasıdır. İnteraktif Robogami daha sezgisel olmayı hedeflemektedir. Kullanıcıların üst düzey kavramsal tasarıma odaklanmalarına olanak tanıyan tasarım kompozisyonları için algoritmalar içeren simülasyonlar  kullanır. Kullanıcılar, 50’den fazla farklı cisim, tekerlek, bacak ve “çevre birimleri” gibi çeşitli adımlardan oluşan bir kütüphaneden (“yürüyüş”) seçim yapabilmektedir.Sistem, bir tasarımın gerçekten mümkün olduğunu garanti edebilmektedir. Hız ve denge  gibi faktörleri analiz edip, hareket ettiremeyecek kadar ağır bir robot yaratmamasının önüne geçebilmektedir.

Etiketler

Alihan Nil

Çukurova Üniversitesi Makina Mühendisliği mezunuyum. Hayatımın her döneminde araştırmak ,üretmek ve gelişmek misyonlarını ilke edinmekle beraber, özel bir şirkette mühendis olarak görev yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı