Lügat

Kinect Nedir?

Microsoft tarafından geliştirilen bir hareket takip sistemi teknolojisi olan Kinect; el, kol ve bacak hareketlerimizi algılama prensibi ile çalışır. Kinect,  Xbox One, Xbox 360 ve Windows bilgisayarlar için oyun oynarken veya çeşitli günlük aktiviteler yaparken kullanıcılara ekstra bir deneyim yaşatmak amacı ile 2010 yılında piyasaya sürülmüştür. Xbox’ta gamepad veya herhangi bir ek bileşen kullanmadan oyun oynamak isteyenler için biçilmiş kaftan olan cihaz sahip olduğu bir infrared sensör ile saniyede 2 gigabit veri işleyebilme özelliğine sahiptir.

Ayrıca Kinect bir oyuncunun kalp atış hızını, yüz ifadesini, mimiklerini, 25 ayrı ekleminin pozisyonunu ve oryantasyonunu, her bir uzvunun üzerindeki ağırlığı algılayabilir. Cihazda ses komutlarını anlamak için de bir mikrofon bulunmaktadır.

Kinect Nasıl Çalışır?

Basit bir konsol aksesuarı olarak görülmemesi gereken bu teknolojinin insan iskeletini algılayabilmesi için en az 2,5 metrelik mesafeye ihtiyacı vardır. Bu işlemi cihazın üzerindeki lazer projektörü ve algılayıcısı gerçekleştirir. İşlem sırasında projektör, görüş açısına sürekli lazer ışını gönderirken algılayıcı ise, ışığın yansıma hızını hesaplayarak bir derinlik görüntüsü oluşturur. Daha sonra bu görüntü cihazın içerisindeki görüntü işleme algoritmaları ile işlenerek insan iskeleti oluşturulur.

İlginizi Çekebilir:  Öğrenmek için kod ve kodlamayı öğrenme
Kinect’in üzerinde bulunan sensörler

 

Kinect ile Neler Yapılabilir?

Eğer meraklı bir yazılım geliştiriciyseniz ve farklı alanlara yönelmek istiyorsanız Kinect’in size sunduğu nimetlerden faydalanmanızı kesinlikle öneririz. Cihazınız dövüş oyunları yapmak için harika bir araç olacaktır. Bir başka alternatif olarak, egzersiz yapmak isteyen insanlar için Kinect kullanarak çalışan bir uygulamayı rahatlıkla tasarlayabilmek mümkün. Tek yapmanız gereken şey kullanacağınız platform için (Örneğin: Unity3D) Kinect’in iskelet izleme kütüphanesine sahip olmak ve hayal gücünüzün sınırlarını olabildiğince zorlamak.

Kinect’e Ne Oldu?

Kinect piyasaya çıktığı andan itibaren ortalığı kasıp kavurmuş,  satış rakamlarıyla bir rekora imza atarak ilk 60 günde 8 milyon adet satılmış ve “Dünyanın en hızlı satılan tüketici elektronik cihazı” ünvanını alarak Guinness Rekorlar kitabına girmeye hak kazanmıştı. Ne yazık ki Microsoft 2017 yılı itibari ile üretimini sonlandırma kararı aldı. Fakat bu harika cihaz piyasaya çıktığı 2010 yılından rafa kaldırıldığı 2017 yılına kadar olan süreçte büyük bir oyuncu ve geliştirici kitlesi kazanmayı başardı.

Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı