Haberler

Keşfedilen yeni malzemeler suyu geleceğin yakıtı haline getirebilir.

Caltech ve Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı’ndaki araştırmacılar, sadece iki yıl içinde, güneş enerjisinde kullanılabilecek potansiyel yakıtların neredeyse iki katına çıktığını belirtti.

Kömür, yağ ve diğer fosil yakıtların yerini alabilecek ticari olarak uygulanabilir güneş enerjisi yakıtlarının keşfini hızlandırmayı vaat eden bir süreç geliştirerek bu bulgulara ulaştıklarını belirttiler.

Bilindiği üzere her bir su molekülü , bir oksijen ve iki hidrojen atomundan meydana gelir. Hidrojen atomları yenilenebilir enerji kaynağı oluşturmak adına ayrıştırılıp, yanıcı  hidrojen gazı yada karbondioksitle birleştirilip hidrokarbon yakıtları oluşturur Sorun şu ki, güneş ışığı su moleküllerine yansıdığında  tek başına atomlarına ayrışma meydana gelmez,aksi taktirde okyanuslar gezegenin büyük bir bölümünü kaplayamazdı. Bu durumun oluşması için güneş enerjisi katalizörüne ihtiyaç vardır.

Pratik güneş enerjisi yakıtları yaratmak için, bilim adamları, foto-anotlar olarak bilinen, görünür ışığı bir enerji kaynağı olarak kullanıp,suyun moleküllerine  bölünebildiği düşük maliyetli ve verimli malzemeler geliştirmeye çalışıyorlar. Son 40 yılda, araştırmacılar bu foto-anot materyalinden sadece 16 tanesini tespit edilmesine karşın , umut verici bir gelişmeyle 12 adet yeni  foto-anodun daha  keşfini gerçekleştirdiler.

Önceki malzeme keşif süreçleri uygulamalarda kullanım potansiyellerini değerlendirmek için tek tek bileşenlerin testi aşamalarını içeriyordu.Bu yeni süreçte ise,araştırmacılar hesaplama ve deneysel yaklaşımlarla  malzeme veri tabanını derinlemesine inceleyerek potansiyel kullanılabilir bileşenleri malzeme özelliklerine göre görüntüleyebilmişlerdir. Daha sonra en umut verici adayı yüksek verimli testlerde teyit ederek araştırmalarını neticelendirdiler.

Alihan Nil

Çukurova Üniversitesi Makina Mühendisliği mezunuyum. Hayatımın her döneminde araştırmak ,üretmek ve gelişmek misyonlarını ilke edinmekle beraber, özel bir şirkette mühendis olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı