Yazıhane

Kelebek Kanadından İlham Alınan Teknoloji ile Işığın Emilimi Artırıyor

Güneş ışınlarının bir kısmı  güneş pillerinden yansıyarak kullanılmayan enerji olarak kaybolmaktadırlar. Bu konuda çözüm arayan Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü araştırmacıları , çareyi yine doğanadan esinlenmekte buldu. Kelebek kanatlarının yapısı, pürüzsüz yüzeylere kıyasla çok daha geniş bir yelpazede ışığı emmeye yardım eden nanoyapılarla (nano-delikler) delinmiştir. Araştırmacılar  bu nanoyapıların güneş hücrelerine adapte edilip aktarılması ile beraber  ışık absorpsiyon oranının % 200’e varan oranda artırma başarısı gösterdiler.

Kelebeğin nano yapılarını ince filmli bir güneş pilinin silikon tabakasında üretmeyi başaran bilim adamları, yapılan deneyler sonrasında dikey giren ışığın emilim hızı % 97 oranında artığı  ve 50 derecelik bir açıda % 207’ye ulaşana kadar sürekli yükseldiğini gözlemlediler.

                                                                          

Buluşun arka planındaki çalışmalardan da bahseden araştırmacılar; nanoyapıların güneş hücrelerine aktarılmasından önce, araştırmacılar taramalı elektron mikroskobu ile kelebek kanadındaki nano deliklerin çapını ve düzenini belirleyip, ardından bilgisayar simülasyonunda çeşitli delik desenleri için ışık emme oranlarını analiz ettiler. Siyah kelebekte bulunan gibi çapları değişen düzensiz deliklerin periyodik olarak düzenlenmiş  nano deliklere göre değişen açılardaki tüm spektrumda en kararlı emilim hızlarını ürettiklerini bulmuşlardır. Bu nedenle araştırmacılar, 133 ila 343 nanometre arasında değişen çaplara sahip ince filmli bir PV absorbe edicide düzensiz yerleştirilmiş delikler açtıklarını belirttiler.

Etiketler

Alihan Nil

Çukurova Üniversitesi Makina Mühendisliği mezunuyum. Hayatımın her döneminde araştırmak ,üretmek ve gelişmek misyonlarını ilke edinmekle beraber, özel bir şirkette mühendis olarak görev yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı