Haberler

Kamu bilişim merkezleri kuruluyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, yaptığı açıklamada, kamu bilişim merkezlerinin kurulmasına ilişkin Haberleşme Genel Müdürlüğü ile Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) arasında protokol imzalandığını söyledi.

Söz konusu protokol kapsamında merkezlerin kurulumunun başlatılacağını ifade eden Arslan, bu merkezlerin bilgi toplumu hedefi yolunda önemli bir adım olduğunu bildirdi.

Arslan, yapılan yatırımlarla vatandaşların bilgi ve iletişim teknolojilerine her yerden erişimini kolaylaştırmaya gayret ettiklerini belirterek, bölgeler arasındaki sayısal uçurumu da yok etmeye çalıştıklarını vurguladı.

Bu hedefe ulaşmak için dezavantajlı gruplara, bilgi ve iletişimle eğitim altyapısına yönelik birçok projeyi “evrensel hizmet” kapsamında gerçekleştirdiklerini dile getiren Arslan, şöyle devam etti:

“Bu doğrultuda kırsal alanlarda telefon ve interneti olmayan köylerimize, mezralarımıza ve karakollarımıza sabit ve mobil haberleşme altyapıları kuruyoruz. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı yaklaşık 20 bin okulumuza tüm donanımı ve altyapısıyla eksiksiz ‘bilgi teknoloji sınıfları’ kurduk. Ölçeği ve yatırım bedeliyle dünyada tek olan FATİH Projesi’nde ise Bakanlık olarak okullarımıza bilişim destekli eğitim altyapıları oluşturduk. FATİH Projesi kapsamında, yaklaşık 46 bin okulumuza, 430 bin akıllı tahta, 46 bin yazıcı kurduk.”

İlginizi Çekebilir:  Yerli Arama Motoru "Geliyoo" Açıklaması

Arslan, “kamu internet erişim merkezleri” ile evinde bilgisayarı ya da internet erişimi olmayan vatandaşlara ücretsiz bu imkanı verdiklerine işaret ederek, ülke genelinde askeri kışlalara, halk eğitim merkezlerine, çocuk yurtlarına, huzur evlerine ve kütüphanelere yaklaşık bin 700 adet kamu internet erişim merkezi kurduklarını bildirdi.

Etiketler

Anıl Avcı

Teknolugat.com teknoloji blog sitesi kurucusu ve yöneticisi. Hızla gelişen teknolojiyi takip etmek,takip ettikçe öğrendiğim araştırdığım tüm konuları sizler ile paylaşmak için buradayım.Takipte kalın

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı