Günümüzde bir çok  tren işletmesi bilet kontrolü için daha işlevsel olmak için karekodları kullanıyor. Bu sayede şirketler, kağıt kullanımın azaltılması ve zamandan daha fazla kazanma imkanı sahip oluyorlar. İsveçli tren…

İsveç’te “El Bileğine” Yerleştirilen “Çiple” Tren Yolculukları Yapılacak !

İsveç’te “El Bileğine” Yerleştirilen “Çiple” Tren Yolculukları Yapılacak !

Günümüzde bir çok  tren işletmesi bilet kontrolü için daha işlevsel olmak için karekodları kullanıyor. Bu sayede şirketler, kağıt kullanımın azaltılması ve zamandan daha fazla kazanma imkanı sahip oluyorlar. İsveçli tren işletmesi olan SJ ise daha farklı bir bilet uygulamasını başlatmaya hazırlanıyor.

Bu yeni uygulama, yolcuların bileklerine yerleştirilen bir mikroçip ile bilet satın alma ve kontrol etme imkanı tanıyor.Bu sistemde,yolcuların bileklerine kişiye özel bir mikroçip yerleştiriliyor. Yolcuların aldıkları bilet bu mikroçiplere ekleniyor. Yolculuk sırasında bilet kontrol görevlisi NFC özellikli telefonu yolcunun bileğine yaklaştırarak bileti okutuyorlar.

İlginizi Çekebilir:  En hızlı internet hangi ülkede? Türkiye kaçıncı sırada?

Bu çipler yolculara cerrahi bir müdahale ile yerleştiriyor. İsveç’te çeşitli nedenlerle eline cerrahi bir müdahale ile çip yerleştirilen kişi sayısı ise 20.000’e ulaşmış durumda. Fakat uzmanlar bunun sağlık sorunlarına ve güvenlik ile ilgili problemlere neden olabileceğini söylüyorlar.

Sistemle ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz..

Kaynak: ibtimes

Hasan Şeritoğlu

Sakarya Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Lisans mezunuyum. Sakarya Üniversitesi ortaöğretim sosyal alanlar eğitimi bölümünde yüksek lisans eğitimine devam etmekteyim. Tarih eğitiminde teknoloji entegrasyonu, dijital tarih ve tarih-teknoloji ilişkisi üzerine akademik çalışmalar yapmaktayım. Bunun yanı sıra historyeducation.org ve tarihyazimi.org web sitelerinin web sorumlusu olarak görev almaktayım.

  • Sosyal Medya:

Cevap Yazın

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.