Massachusetts’teki Worcester Politeknik Enstitüsü (WPI) araştırmacıları, ıspanak yaprağını çalışan bir insan kalbi dokusuna çevirmeyi başardı. Araştırmacılar önce tek bir ıspanak yaprağını aldı ve yapraktaki damarların içine bitki hücrelerini ortadan kaldırmak…

Ispanak yaprağından kalp dokusu üretildi!

Ispanak yaprağından kalp dokusu üretildi!

Massachusetts’teki Worcester Politeknik Enstitüsü (WPI) araştırmacıları, ıspanak yaprağını çalışan bir insan kalbi dokusuna çevirmeyi başardı.

Araştırmacılar önce tek bir ıspanak yaprağını aldı ve yapraktaki damarların içine bitki hücrelerini ortadan kaldırmak için arıtıcı bir sıvı zerk etti.Böylece sadece damar ağı elde edildi. Ardından ıspanak yaprağının damar ağına insandaki kan hücrelerinin boyutunda olan 5 mm’den küçük plastik parçaları ve sıvılar gönderildi.Son aşamada da ıspanak damarlarına insan hücresi ‘ekildi’.

İlginizi Çekebilir:  FIFA, Futbolcuların Performansını Giyilebilir Teknoloji ile Takip Edecek !

Proje, kalp krizi geçirmiş veya çeşitli nedenlerle kalp rahatsızlığı yaşayan hastaların zarar gören bölümlerini yenisiyle değiştirebilmesi hedefleniyor.

Daha ayrıntılı bilgi için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Hasan Şeritoğlu

Sakarya Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Lisans mezunuyum. Sakarya Üniversitesi ortaöğretim sosyal alanlar eğitimi bölümünde yüksek lisans eğitimine devam etmekteyim. Tarih eğitiminde teknoloji entegrasyonu, dijital tarih ve tarih-teknoloji ilişkisi üzerine akademik çalışmalar yapmaktayım. Bunun yanı sıra historyeducation.org ve tarihyazimi.org web sitelerinin web sorumlusu olarak görev almaktayım.

  • Sosyal Medya:

Cevap Yazın

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.