Haberler

İsimleri Yanlış Telaffuz Edilen Teknoloji Markaları

İsmi yanlış söylenen teknoloji şirketlerinin doğru telaffuzlarını sizler için derledik..

Yabancı markaların telaffuzları birçok kişi için oldukça zordur.Özellikle belli ortamlarda bazı markaların isimlerini yanlış telaffuz edilmesi komik durumların oluşmasına neden olabilir.

Özellikle Çinli şirketler Huawei, Baidu ve Xiaomi başta olmak üzere yanlış söylenen 10 teknoloji markasının ismini sizin için derledik.

Aşağıdaki videolar üzerinden doğru telaffuzları hızlıca öğrenebilir ve hayatınıza geçirebilirsiniz.

1.Huawei

Ülkemizde kullanıcılar tarafından hu-a-ve-i olarak telaffuz edilen şirketin ismi aslında hu-a-vey olarak okunuyor.

2.Xiaomi

Çinli cihaz üreticisinin ismi, ülkemizde sıklıkla za-omi ya da za-yo-mi olarak telaffuz edilebiliyor. Ancak şirketin ismi şa-o-mi olarak söylenmeli.

3.Meizu

Bu teknoloji markasının da yine yazıldığı gibi okunduğunu düşünenler olabilir ancak marka may-zu olarak telaffuz edilmeli.

4.Siemens

Ülkemizde yıllardır kullanıcıların evlerine konuk olan Siemens, genellikle si-mens olarak telafuz ediliyor. Ancak teknoloji markasının ismi, aslında szi-mınsz olarak okunmalı.

İlginizi Çekebilir:  Samsung Chromebook Plus ve Pro Modeli

5.Honor

Huawei’nin alt markası Honor’ın nasıl telaffuz edileceği uzun süre tartışıldı. Şimdiye kadar kullanılan telaffuzların arasında Ho-nor ve ha-nır da yer alıyor. Ancak markanın ismi o-nır diye telaffuz ediliyor.

6.Baidu 

Ülkemizde tercih edilenin aksine marka yazıldığı gibi okunmuyor.Kelimenin ortasındaki i harfi y olarak telaffuz edildiği için markanın ismi Bay-du olarak okunuyor.

7.NVIDIA

Sessiz harflerin yan yana durması nedeniyle ilk etapta kafaları karıştıran NVIDIA, en-vi-di-ya şeklinde telaffuz ediliyor. 

8.Asus

Ülkemizde yerli bir marka intibası uyandıran Asus, sıklıkla yazıldığı gibi okunuyor. Ancak markanın aslında ey-zusz olarak okunması gerekiyor.

9.McAfee

Daha çok mek-a-fi olarak okunan markanın ismi aslında mee-ka-fi olarak telaffuz ediliyor.

10.Samsung

Ülkemizde yaygın olarak kullanılan Samsung, sıklıkla yazıldığı gibi okunuyor. Ancak marka isminin sem-szong şeklinde telaffuz edilmesi gerekiyor.

Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı