Yazıhane

iPhone’un Türkiye İndirimi Hangi Düzeyde Olmalı

iPhone'un Türkiye fiyatı düşürülecek. Peki iPhone'un Türkiye indirimi hangi düzeyde olmalı

Reuters’a konuşan Tim Cook, ilk defa Türkiye ile Çin’de satışların dramatik olarak düştüğünü kabul etti.Cook,2019 yılında Türkiye’deki iPhone fiyatlarında indirime gidileceğini belirtti.

Tim Cook Reuters’a “iPhone fiyatlarını yerel düzeyde daha tüketilebilir bir hale sokmaya karar verdik. Çin ve Türkiye gibi pazarlarda, yerel paranın dolar karşısında değer kaybetmesi bizleri çok fazla etkiledi. Özellikle Türkiye’de TL’nin bir yılda %33 değer kaybetmesiyle satışlarımız 700 milyon dolarlık bir kayba uğradı. Kur farkı dolayısıyla sorun yaşadığımız bu ülkelerde indirime gitmeyi düşünüyoruz.” açıklamasını yaptı.

Son dönemde iPhone satışlarındaki düşüş Apple’ın şirket değerini ciddi darbe vurdu.Bu düşüşün en büyük sebebi olarak ise bir çok söyleşinde Tim Cook, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin yaşadığı krizin etkili olduğunu söyledi. Fakat bu güne kadar Apple’dan bir hamle gelmemişti.

iPhone’un Fiyat Politikası

Apple, sabit fiyat politikası ile meşhur olan bir şirket olarak dikkat çekiyor. 2017’de tanıtılan iPhone X 999 dolar,bir yıl sonra tanıtılan iPhone Xs de 999 dolar sabit fiyatlar ile piyasaya sürüldü. iPhone X Türkiye’de 6000 TL’ye varan  fiyatlar ile  iPhone Xs Max da 14 bin TL’ye kadar varan bir fiyatla piyasaya sürüldü.

İlginizi Çekebilir:  Google Drive ile iPhone'u Yedekleyin !

iPhone fiyatlarını dolar üzerinden değil de birim üzerinden düşününce aslında fiyatlar oldukça ideal görünüyor. Fakat yerel düzeyde düşünüldüğünde ise kur denilen bir gerçek ortaya çıkıyor. Özellikle Türkiye gibi kur artışlarının insanların alım gücüne etki ettiği ülkelerde bu sabit fiyat politikası resmen iflas ediyor.

iPhone’un Fiyatı Türkiye’de Ne düzeyde Olmalı

Türkiye’de iPhone Xs Max’ın 512 Gb versiyonu farklı satış kanallarında 13000 tl gibi fiyatlara satılsa da Apple’ın resmi sitesinde 14000 tl’ye satılıyor. Tim Cook Reuters’a verdiği röportajda ne düzeyde indirim yapacaklarını açıklamadı. Gönül ister ki iPhone Xs Max  gibi üst düzey bir akılı telefonun 10000 tl fiyat bandının altına insin. Ama bu çok mümkün görünmüyor.

Apple’ın Türkiye’de yüzde 10 gibi fiyatlarda indirim yapması muhtemel görünüyor. Bu miktar Türkiye şartları düşünüldüğünde satışları bir miktar artırabilir.Fakat iPhone’un Türkiye satışlarının eski haline dönmesi için yeterli olmayacaktır.

Apple’ın, Türkiye’de iPhone satışlarını bir miktar eski günlerine döndürmesi için yüzde 20 gibi fiyatlarda indirim yapması gerektiğini düşünüyorum. Bir miktar diyorum çünkü Türkiye’de ekonomin düzelmesi ve insanların alım gücününde daha iyi bir hal alması gerekiyor.

Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı