Yazıhane

iPhone ‘Yavaşlama’ Sorunu Nasıl Çözülür?

Girilen internet sitelerinin, şifrelerin, küçük fotoğrafların, dosyaların saklanmasına ve ileride tekrar lazım olması durumunda aynı verilerin edinilmesini beklemeden hızlı bir şekilde tekrar kullanılmasına olanak tanıyan önbellekleme teknolojisi uzun yıllardır hayatımızda var. iPhone’larda da kullanılan bu teknoloji zaman zaman gereksiz şekilde fazla dosyayı saklayabiliyor ve cihazın yavaşlamasına yol açabiliyor.

Apple’ın kendi mobil işletim sistemi iOS ile çalışan akıllı telefonlar iPhone’lar, diğer üreticilerin telefonlarına göre çok daha stabil ve hızlı bir kullanım deneyimini sunduğu teknoloji çevreleri tarafından kabul edilen bir durum…

Bazı durumlarda cihazın yaşı veya internet hızı ile alakalı olmaksızın yavaş yüklemeler gözlemlenebiliyor. Fakat Bunun en büyük sebebi ise iPhone’da biriken ve artık kullanılmayan gereksiz dosyalar olarak gösteriliyor.

Telefonunuzun tam kapasitede çalışmasına olanak tanımak için önbelleğinizi temizlemeyi alışkanlık hâline getirmek çok mantıklı bir çözüm olacaktır. Peki iPhone’da önbellek temizlemesi nasıl yapılır?

1. Safari önbelleğini temizleyin.

 • Bu işlemi gerçekleştirmeden önce bütün hesaplarınız kullanıcı adı ve şifrelerini not aldığınızdan emin olun zira işlemden sonra bütün hesaplarınızdan çıkış yapılacaktır.
 • Ayarlar > Safari yolunu takip edin.
 • Açılan pencereyi aşağıya kaydırarak Tarihçeyi ve Web Sitesi Verilerini Sil​ seçeniğini bulun ve üzerine tıklayın.
 • Çıkan uyarıda Tarihçeyi ve Verileri Sil seçeneğine tıklayın.
İlginizi Çekebilir:  iPhone'un Türkiye İndirimi Hangi Düzeyde Olmalı

2. Üçüncü parti uygulamaların önbelleğini temizleyin.

 • Facebook, Instagram, Snapchat gibi App Store’dan indirdiğiniz tüm uygulamaların önbelleğini kontrol edebilirsiniz.
 • Bunu gerçekleştirmek için ilk olarak Ayarlar > Genel > iPhone Saklama Alanı yolunu takip edin.
 • Burada, iPhone’unuzda hangi uygulamanın ne kadar yer kapladığını göreceksiniz.

 • Temizlemek istediğiniz uygulamanın üzerine tıkladığınızda Belgeler ve Veriler bilgisi, uygulamanın kendisi dışında ne kadar veriyi sakladığını gösterir.
 • Kullanmadığınız uygulamaları “verileriyle beraber” tamamen cihazınızdan kaldırmak için kırmızıyla yazılı olan Uygulamayı Sil seçeneğine tıklayın.
 • Gelecek olan uyarıda tekrar Uygulamayı Sil‘i seçerek cihazınızı gereksiz verilerden kurtarabilirsiniz.
 • Uygulamayı sildikten sonra App Store aracılığı ile uygulamayı tekrar indirin.
 • Silmiş olduğunuz uygulama ücretli bir uygulama ise tekrar ücret ödemek zorunda kalmayacağınızı unutmayın.

Bu adımları uyguladığınızda iPhone akıllı telefonunuzdaki yavaşlama sorunun büyük ölçüde azalacaktır. Eğer ki cihazınızdaki sorun hâlâ çözülmediyse bir Apple Yetkili Servisi’ne başvurmanızda fayda olduğunu hatırlatalım…

Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı