Haberler

iPhone X, Türkiye’de Neden Bu Kadar Pahalı?

iPhone X’in Türkiye fiyatı Apple Store üzerinden açıklandı. Apple, iPhone X 64 GB için 6099 TL, 256 GB için ise 6899 TL fiyat belirledi. Bu fiyatlar bekleniyor da olsa Türkiye’de şartlarına göre oldukça pahalı olduğunu söyleyebiliriz.

Gelelim asıl meseleye iPhone X Türkiye’de  neden bu kadar pahalı?  iPhone X 64 GB modelini ele alırsak. Amerika Birleşik Devletleri’nde bugünkü kur ile yaklaşık 3750 TL fiyat etiketine sahip olduğunu görüyoruz. Türkiye’deki vergilendirme sisteminden dolayı ise iPhone X 64 GB  6099 TL gibi bir fiyata satılıyor.

İlginizi Çekebilir:  WhatsApp’a "3 Yeni Özellik" Geliyor!
Peki bu fiyata nasıl ulaşıyor ?
  • %10 TRT Bandrolü vergisi eklendikten sonra  4135 TL
  • %25 Özel Tüketim Vergisi eklendikten sonra  5169 TL
  • %18 Katma Değer Vergisi eklendikten sonra  6099 TL

13 inç 2.3 GHz çift çekirdekli 7. nesil Intel Core i5 işlemcili 128 GB Depolama Kapasiteli yeni nesil Macbook Pro’nun Apple Store’daki fiyatının 6.299 TL olduğunu hatırlatalım

Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı