Yazıhane

İnternetten Güvenli Alışverişin Altın Kuralları

Günümüzde artık önemli bir kitle internet üzerinden online alışveriş yapıyor ve ihtiyaçlarını internet üzerinden temin ediyor. Kimi zaman bu bir giyim ürünüyken kimi zaman da gıda olabiliyor. Peki bu ürünleri alırken dolandırılmamak için nelere dikkat etmeliyiz?

İnternet ve e-ticaret günümüzde o kadar hızlı büyüyor ki artık bunu takip edebilmek dahi zor bir hale gelmeye başladı. Her gün yüzlerce yeni site açılıyor ve kapanıyor. Bu siteler arasında amacı satış yapmak olan e-ticaret siteleri de azımsanamayacak kadar fazla. Bu büyüme ile birlikte ister istemez art niyetli kişiler de ortaya çıkmakta. Hem kendinizin hem de kişisel bilgilerinizin güvenliğini korumak adına alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken bazı unsurlara göz atalım.

İçerik

Bulunduğunuz e-ticaret sitesi alacağınız ya da almayı düşündüğünüz ürün hakkında bilgi paylaşıyor mu? Ürünlerle ilgili görseller kaliteli olarak mı tercih edilmiş? Yoksa sadece müşteri yorumları, ürünü yere göğe sığdıramayan içeriklerle mi dolu? Soru soracağınız bir alan var mı? Müşteri yorumları sizce gerçek mi? Bu gibi soruları yine kendinize sormanızda fayda var.

İletişim Bilgileri

İşini ciddiye alan firmalar (kişiler değil) bir yatırım yaparak işlerini büyütmek ve geliştirmek ister. Dolayısı ile de kendilerine ulaşmanız daha kolaydır. Sitede bulunan numaraları arayarak ürünler hakkında bilgi isteyebilir, verilen cevaplar ile firmaya güvenip güvenmemeniz konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

Ayrıca  verilen adres gerçek mi değil mi sorusuna Google Map ile cevap bulabilirsiniz.

SSL Sertifikası

E-ticaret sitelerinde güvenli ödeme ve alışveriş için SSL (Secure Sockets Layer)sertifikaları bir zorunluluktur. Ayrıca girmiş olduğunuz bilgilerin şifrelendiğini de gösterir. Özellikle üye olma ekranı ve kredi kartı bilgilerini girdiğiniz ekranda SSL sertifikasının olup olmadığını kontrol etmenizde fayda var.SSL sertifikalarını kontrol etmenin en kolay yolu adres çubuğuna bakmaktır.

SSL sertifikası web sitelerinde veri güvenliği sağlamak amacıyla kullanılır.

3D Ödeme İmkânı

Son olarak en bilindik ve tercih edilen 3D yöntemini açıklamaya çalışalım. Eğer kredi kartınızla ödeme yapacaksanız ve güvenliğinizden şüphe duyuyorsanız firmanın 3D ile ödeme imkânı sağlıyor olmasına dikkat etmenizde fayda var. 3D bankalar tarafından bir SMS ile doğrulama sistemidir. Ödeme yapmadan önce tarafınıza gelen kodu ödeme ekranına girebilir, böylece banka tarafından da firmanın güvenilirliğini test etmiş olursunuz. (Bankalar genellikle güvenmedikleri firmalara ödeme altyapısı sağlamazlar.) Ödeme ekranında http:// yerine https:// yazmasına mutlaka dikkat edin.

İlginizi Çekebilir:  HTTP Nedir?

Tüketici yorumlarına ve puanlarına bakın

Fiyat karşılaştırma siteleri güvenilir alışveriş yapmanın en uygun araçlarıdır. Fiyat karşılaştırma sitelerinden sadece bir ürünün en ucuz fiyata nerede satıldığını öğrenmez, aynı zamanda tüketicilerin mağazalar hakkında yaptığı yorumlara ve verdiği puanlara da ulaşabilirsiniz.

Sadece kapıda ödeme alanlara dikkat

Kapıda ödeme yöntemi son dönemde çok kullanılıyor; ancak bir internet sitesinde sadece kapıda ödeme seçeneği varsa o sitenin sahte ürün satma veya sizi kandırma olasılığı çok yüksek. Bankalar nasıl kredi veya kredi kartı verirken hem firmaları hem de bireysel müşterileri inceliyorsa, bir internet sitesine Sanal POS verirken de ince eleyip sık dokurlar. Bu firmalar bankalardan Sanal POS hizmeti alamadıkları için sadece kapıda ödeme seçeneğini tercih ederler.

Sosyal medya hesaplarını kontrol edin

Bir ürünü satın almaya karar vermeden önce mutlaka satın alma yapacağınız sitenin sosyal medya hesaplarını, yani Facebook, Twitter ve Instagram hesaplarını kontrol edin. Hem son dönemde aldığı herhangi bir şikayet vs. varsa onu görürsünüz, hem de en son paylaşımını ne zaman yaptığını kontrol etmiş olursunuz. Bu kanallarda belki bir indirim kuponu bile bulabilirsiniz.

Ortak kullanılan bağlantılardan kaçının

***Alışveriş yaptığınız bilgisayarın ortak bir cihaz olmamasına dikkat edin. Güvenlik şifresi olmayan bir internet bağlantısından, internet cafe ve toplu taşıma araçları gibi alanlarda alışveriş yapmamaya özen gösterin.

Etiketler

Anıl Avcı

Teknolugat.com teknoloji blog sitesi kurucusu ve yöneticisi. Hızla gelişen teknolojiyi takip etmek,takip ettikçe öğrendiğim araştırdığım tüm konuları sizler ile paylaşmak için buradayım.Takipte kalın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı