Yazıhane

İnternetteki Tüm Hesap ve İçeriklerini Tek Tıkla Silebilir Misiniz?

İnternetteki tüm hesaplar ve içerikler tek tıkla nasıl silinebilir? Böyle bir teknoloji mümkün müdür?

internet

Sanırım bu sorunun cevabı artık “EVET” olacak. Yeni çıkan bir site internette bulunan her üyeliğiniz ve her bilginizi silmenize olanak sağlıyor.

İster istemez bir süredir bilgilerimizi internet ile paylaşıyoruz. Özellikle sosyal medyainternet-hesaplari platformları bu konuda oldukça hassas davranmamız gereken noktalardan. Daha önceleri açtığınız, unuttuğunuz hesaplar veya üyelikleriniz var mı? Özellikle siber suçların oldukça arttığını göz önünde bulunduracak olursak internette olabildiğince az sayıda bilgi paylaşmanızda fayda var. Zira internette paylaştığınız her bilgi, paylaşmadığınız bilgileri de açığa çıkartıyor. Karakter analizinizden banka hesap şifrelerinize kadar her sırrınızı ortaya dökebiliyor.

Bu konuda tüm riskleri ortadan kaldırmanız için bir uygulama geliştirildi. İsveçli girişimciler Wille Dahlbo ve Linus Unnebäck tarafından geliştirilen Deseat.me isimli uygulama internette sizin hakkınızda olan tüm bilgileri yok ediyor, tüm üyelikleri siliyor ve profilleri kapatıyor. Bunun için siteye girip mail hesabınızla oturum açmanız yeterli. (Ancak uygulama sadece oturum açtığınız mail adresi üzerinden yaptığınız üyeliklerle ilgilenebiliyor.) Erişime izin verdiğiniz anda ise deast.me internetteki tüm varlığınızı siliyor.

İlginizi Çekebilir:  En İyi WhatsApp Alternatifi Uygulamalar

tum-hesaplarini-silSite yetkilileri yaptıkları açıklamayla kullanıcıların aklındaki güvenlik sorunlarını ortadan kaldırmak için sitenin yalnızca Google OAuth protokolünü kullandığını ve sadece kullanılan uygulamaların bilgisine ulaşabildiklerini belirttiler.

Yalnızca kullanılan uygulamaların bilgilerine ulaşılması ve hesaplar görünürde silinse de silinen uygulama ve/veya web sitesinin daha evvel yedeklenmiş ortamlarında saklanacağından dolayı bu icat ne derece başarılı olur bilinmez. Şahsım adına temennim başarılı olması yönünde olur. Zira hepimizin geçmişte pişmanlıkları olabilir 🙂

Etiketler

Can Ahmet Fidan

(Since '91) (Married) (Sakarya University, 2013) (ICT Teacher, 2014) (Aristocrat) (@candiamond28 for twitter and instagram)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı