Yazıhane

İnternette Yalnız Değiliz

Bir akıllı telefondan ya da kişisel bir dizüstü bilgisayardan erişim sağlandığında başka kimsenin tarayıcı aracılığıyla yapılan aramaları veya tarayıcı aracılığıyla erişilen web site veya uygulamaları görmeyeceğini düşünmek büyük bir yanlıştır. İnternete her girdiğimizde internet servis sağlayıcımız bizim çevrimiçi olduğumuzu ve ne gibi sitelere girdiğimizi, bu sitelerde ne kadar vakit geçirdiğimizi biliyor. Bunu internete girmek için kullandığınız cihazların hepsine ayrı ayrı atadığı IP adresi dediğimiz internet protokolü üzerinden gerçekleştiriyor. IP adresi, cihazın gerçek fiziki konumunu neredeyse tam olarak doğru bir şekilde sağlar ve bu yüzden internet servis sağlayıcısı sizin fiziki konumunuzu da bilir.

İnternete girdiğinizde internet servis sağlayıcısı haricinde başka üçüncü partilerin de gözetiminde olabilirsiniz. Ağınız kolayca hacklenebilir ve bilgisayar korsanları tarafından internet aktiviteleriniz takip altına alınabilir, kaydedilebilir ve kötü amaçlar için kullanılabilir. Bu durum, internetten banka işlemleri gerçekleştiriyorsanız veya e-ticaret sitelerinde alışveriş yapıyorsunuz ve kredi kartı bilgilerinizi de internette kullanıyorsanız daha da vahim sonuçlara sebep olabilir. Kimlik çalımı, veri ihlali gibi tehditlere maruz kalabilirsiniz.

Kullandığınız sosyal medya platformlarında da tehlike devam ediyor. Instagram, Skype, WhatsApp gibi uygulamalar ve Facebook, Twitter, Gmail gibi uygulamalar sizin hakkınızda tahmin ettiğinizden daha çok bilgi topluyor. Sizin demografik bilgileriniz (isim, yaş aralığı, cinsiyet, ilişki durumu ve benzeri) haricinde ilgi alanlarınız, konumunuz, telefon ya da bilgisayar mikrofonunuz ve kameranız, telefonunuzdaki kişiler listeniz, uygulamalardaki paylaşımlarınız, özel mesajlaşmalarınız dahil olmak üzere birçok bilgi toplanıyor ve analiz edilmek üzere veri olarak kullanılıyor.

Hassas bilgilerinizi ve verilerinizi korumak için yapabileceğiniz birçok şey var fakat bunlardan en önemlisi ve verilerinizi en çok güvende ve gizli tutabilecek olanı internet üzerinde sanal özel bir ağ yaratıp onu kullanmak olacaktır.

VPN Nedir? Ne İşe Yarar?

Açılımı Sanal Özel Ağ olarak geçen VPN programları sizin için herkes tarafından kullanılan internet üzerinde size özel bir ağ yaratarak kişisel bilgi ve verilerinizin güvenliğini ve gizliliğini sağlar. VPN bu güvenliği kullandığı tünel protokolüyle sağlarken gizliliği ise bu tünel aracılığıyla internette gezinen verilerinizi şifreleyerek sağlar.

İlginizi Çekebilir:  DNS nedir, DNS'in Amacı Nedir ve DNS Nasıl Değiştirilir?

Mobil telefonunuza ya da bilgisayarınıza indireceğiniz VPN programı ile birlikte öncelikle IP adresiniz değişir çünkü VPN programının size sağladığı VPN sunucusu üzerinden internete bağlanırsınız. IP adresi yani internet protokolü sizin internetteki kimliğinizin bir parçasıdır. İnternette gerçekleştirdiğiniz her eylem, IP adresiniz aracılığıyla sizi gösterir. İnternet servis sağlayıcınız kullandığınız bütün cihazlara özel bir IP adresi verir. Modeminizi resetleyerek IP adresinizi değiştirebilirsiniz fakat bu herhangi bir güvenlik önlemi değildir. Cihazlarınızın IP adresi bağlandığınız her yeni ağda değişir, yani cihazınızın IP adresi her zaman aynı kalmaz fakat bu da sizin için bir güvenlik sağlamaz çünkü IP adresi konum ve kimlik tanımlama için kullanılır. Kullandığınız cihaz veya cihazlara bağlandığınız her yeni ağda atanan yeni bir IP adresi sizin konumunuzu ve kimliğinizi internet servis sağlayıcısına sağlar. VPN kullandığınızda ise konumunuza göre dünyanın farklı bir yerinde konumlanmış olan bir VPN sunucusu ile internete bağlanırsınız ve sizin cihazınıza verilen IP adresi gerçek konumunuzdan farklı olacağı için konumunuzu gizlersiniz. Konumunuz haricinde, VPN programı sizin verilerinizi de şifreleyerek kimliğinizi de gizli yapar ve kullandığı tünel protokolü sayesinde hem konumunuz hem kimliğiniz gizli ve güvende olur.

VPN teknolojisinin sizin için yapabilecekleri bununla da sınırlı değildir. VPN erişim yasaklarını aşmanıza yardımcı olur. Web sitelerine getirilen erişim yasakları IP adreslerini engelleyerek gerçekleşir, yani aslında engellenen web sitesi değil, sizin o siteye olan erişiminizdir. Örneğin, Wikipedia örneğini verebiliriz. Wikipedia Türkiye web sitesi Türkiye dışındaki kullanıcılara hala açıktır. Erişim sağlayamayan bizler ise konumumuz üzerinden bize verilen IP adresleri aracılığıyla erişim sağlayamıyoruz çünkü Türkiye konumundaki IP adreslerinin erişimi engelli. Wikipedia Türkiye yasaklı bir site değil. Bir web sitenin erişime engelli olması ve tamamen kapatılması arasında farklar var.

Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı