Haberler

Intel’den x86 tabanlı işlemcilere veda !

Teknolojinin doğası gereği her teknoloji yerini yeni bir teknolojiye bırakıyor.Geçtiğimiz günlerde mp3 ses formatının vedasından bahsetmiştik.Bugün ise Intel tarafından yapılan açıklama ile x86 tabanlı işlemcilere veda ediyoruz.

20 yılı aşkın  bir süredir kullanılan x86 tabanlı işlemciler,x64 tabanlı işlemcilerin piyasaya sürülmesiyle beraber işlemci piyasasındaki hakimiyetini kaybetmeye başlamıştı.Özellikle mobil teknolojilerin yükşelişi ve mobil teknolojilerde x64 mimarisinin kullanılmaya başlanması ile x86 mimariler için kaçınılmaz son yaklaşmıştı.

İlginizi Çekebilir:  Fiyat ve Performans Olarak Mutlu Edecek 5 SSD

Intel bu yıl gerçekleştirilecek toplu bir sipariş teslimatının ardından x86 tabanlı işlemci üretimini resmi olarak sona erdirecek.

Kaynak : Engadget

Etiketler

Hasan Şeritoğlu

Sakarya Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Lisans mezunuyum. Sakarya Üniversitesi ortaöğretim sosyal alanlar eğitimi bölümünde yüksek lisans eğitimine devam etmekteyim. Tarih eğitiminde teknoloji entegrasyonu, dijital tarih ve tarih-teknoloji ilişkisi üzerine akademik çalışmalar yapmaktayım. Bunun yanı sıra historyeducation.org ve tarihyazimi.org web sitelerinin web sorumlusu olarak görev almaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı