Lügat

Inch (inç) Nedir?

Günlük hayatta televizyon satın alırken veya bilgisayar mönitörü satın aldığımız zamanlarda sıklıkla karşılaştığımız INCH kavramı ne anlama gelmektedir.1 inç kaç cm gelmektedir.Bu yazımızda bunların cevaplarını vereceğiz.

INCH Nedir?

İnç, başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere, İngiltere ve Kanada gibi bazı ülkelerde kullanılan bir uzunluk birimidir.Sayının hemen sağ üst köşesinde çift tırnak işareti yani  sembolü varsa bu inch birimi demektir.

INCH nasıl hesaplanır?

1 inç, 25.4 mm`ye eşittir. Dolayısıyla 1 inç, 2.54 cm`ye tekabül etmektedir. Santimetre cinsinden olan bir uzunluğu inçe çevirmek için uzunluk değeri 2.54 ile çarpılmalıdır. İnç cinsinden olan bir uzunluğu santimetreye çevirmek içinse uzunluk değeri 2.54`e bölünmelidir.

Peki bu uzunluğu nasıl ölçeceksiniz.En boy olarak bir ölçme söz konusu değildir.Aşağıda ki resim olduğu gibi çapraz olarak ölçüm yapılmaktadır.

Artık eskisi gibi 37 ekran. 55 ekran gibi terimler kalmadı fakat bu ikisi arasında hesaplamanın nasıl yapılacağını da anlatarak 120 ekran bir televizyonun kaç inch yaptığını öğrenebilirsiniz.

Inch gibi boyutlar kaç ekran TV’ye karşılık geliyor?

1 inç =2.54 cm ise;

 106.68 santimetre`dir.

46 inç = 116.84 santimetre`dir.

 139.7 santimetre`dir.

İşinizi daha kolaylaştırmak adına aşağıdaki tabloyu paylaşıyoruz. Bu tabloda kaç inch kaç ekran eder sorunuzun anında cevabını bulacaksınız.

 

Etiketler

Anıl Avcı

Teknolugat.com teknoloji blog sitesi kurucusu ve yöneticisi. Hızla gelişen teknolojiyi takip etmek,takip ettikçe öğrendiğim araştırdığım tüm konuları sizler ile paylaşmak için buradayım.Takipte kalın

4 Yorum

  1. 48 inç led tv alacağım ancak tv üniteniz yapılırken hesapsız yapılmış eni 122 boyu 73 şimdi 48 inç led tv buraya sığarmı

  2. 49″ TV alıcam 123 ekran yazıyor üstünde o zaman bunun yüksekliği ve genişliği kaç santim oluyor yardımcı olur musunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı