HaberlerOtolugat

İlk Yerli ve Sürücüsüz Otobüs 2022’de Yollarda..

TEMSA,TÜBİTAK, Galatasaray Üniversitesi ve Infotech işbirliği ile geliştirilen ilk yerli sürücüsüz otobüs konsepti, 9-11 tarihinde gerçekleştirilen Nvidia Europe GTC’de sergilendi.

TEMSA’nın Genel Müdürü Hasan Yıldırım, önümüzdeki süreçte otomotiv sektörünün elektrikli araçlar temelinde şekilleneceğinin altını çizdi.

Geliştirilen araçla ilgili vizyonlarını açıklayan Yıldırım şunları söyledi: “Teknolojideki hızlı gelişim dünyadaki aslında ekonomik trendleri de baştan tasarlıyor. Bunların başında da akıllı ulaşım ve akıllı şehirler geliyor. Bu akıllı şehir vizyonunun en önemli parçası da elektrikli ve sürücüsüz araçlardır.”

İlginizi Çekebilir:  YouTube Kanalınızı Başarıya Ulaştırmak İçin Bilmeniz Gerekenler
TEMSA’nın sürücüsüz otobüsünün özellikleri:
  • Aracın geliştirilme süreci biraz önce değindiğimiz MD9 modeli üzerinden gerçekleşti. Çevresel nesneleri algılayabilen radarlar ve kameralar yerleştirildi.
  • Araçta toplamda 3 adet LIDAR (Laser Imaging Detection and Ranging) radarı bulunuyor. Bu radarlar sayesinde nesnelerin ve yüzeylerin araca olan uzaklığı ölçülüyor.
  • Uzun vadede planlanan aracın sorunsuz bir biçimde şeritte kalabilmesi, durağa yanaşarak yolcu alabilmesi ve kalkışını gerçekleştirmesi planlanıyor.
  • Aracın otonom sisteminde verilerin analizi ve derin öğrenmesi için Nvidia PX2 bilgisayar sistemi kullanılacak.

Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı