Haberler

İlk Kablosuz Uçan Böcek Robotlar Sahaya Çıkıyor

Washington Üniversitesi’ndeki mühendisler ilk kez robotların ayağını yerden  kesip bu küçük böceklere beyin adapte edip, böylece RoboFly’nin ilk bağımsız kanatlarını almasına izin verdiler. Bu bir robot için küçük bir kanat olabilir, ama robot dünyası için dev bir sıçrama. Ekip, Avustralya’daki Uluslar arası Robot ve Otomasyon Konferansında bulgularını sunacak.

Böcek büyüklükteki uçan robotlar, arama kurtarma çalışmalar , büyük çiftliklerdeki mahsullerin büyümesini gözlemlemek veya gaz sızıntılarını algılayıp  yakalamak gibi  görevlerde yardımcı olabilmektedir. Bu robotlar küçük kanatları çırparak uçarlar çünkü daha büyük drone kuzenlerinde görülenler gibi pervaneleri kullanmak için çok küçüktürler. Küçük boyut avantajı  bu robotları ucuz  olmasını sağlamakla beraber  büyük dronlarla  erişilemeyen dar yerlere kolayca kayabilirler.

RoboFly ‘ ın mikro incelemesinde bulunursak; RoboFly bir kürdan biraz daha ağırdır ve bir lazer ışını ile güçlendirilmiştir. Lazer enerjisini kanatlarını çalıştırmak için yeterli elektriğe çeviren küçük bir yerleşik devre kullanır.

RoboFly  tasarımında mühendisler en çok kanat çırpma noktasında efor sarf etmişlerdir. Kanat çırpma, güç emici bir işlemdir ve hem güç kaynağı hem de kanatları yönlendiren kontrolör, çok küçük ve küçük bir robota binmek için hantaldır. Ancak uçan bir robot kendi başına çalışabilmelidir. Fuller ve ekibi robotlarına güç sağlamak için dar görünmez bir lazer ışını kullanmaya karar verdiler.

İlginizi Çekebilir:  Instagram "takipçi" ve "beğeni" sitelerine karşı tavır aldı...

Güç kaynağı olarak, RoboFly’nin üzerine takılan ve lazer ışığını elektriğe dönüştüren bir fotovoltaik hücrenin kullanılabileceğini söylediler ama yine de, lazer tek başına kanatları hareket ettirmek için yeterli voltaj sağlamıyor. Bu yüzden ekip, uçuş için gereken 240 voltu fotovoltaik hücreden çıkan 7 voltu artırarak bir devre tasarlayarak sağladı.

RoboFly’nin kendi kanatları üzerinde kontrol sağlamak için ise  mühendisler bir beyin sağladılar: Aynı devreye bir mikro denetleyici eklediler.UW Elektrik Mühendisliği Bölümü’nde doktora öğrencisi olan eş yazar Vikram Iyer, mikrodenetleyicinin; gerçek bir sineğin beyni vazifesi gördüğünü  kanat kaslarının ateşlenmesi sağladığını , “RoboFly’da, kanatlara” şimdi kanat çırp yada dur  “gibi komutlar verdiğini belirtti.

Araştırmacılar; RoboFly şu anda bir lazer ışını ile güçlendirilirken, gelecekteki sürümler küçük piller kullanabilir veya radyo frekansı sinyallerinden enerji toplayabilir durumda olacağını belirttiler.

Etiketler

Alihan Nil

Çukurova Üniversitesi Makina Mühendisliği mezunuyum. Hayatımın her döneminde araştırmak ,üretmek ve gelişmek misyonlarını ilke edinmekle beraber, özel bir şirkette mühendis olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı