Haberler

İki Türk tasarımcı tasarladıkları bilgisayar kasası ile uluslararası ödülün sahibi oldular

Hollanda’da yaşayan ve bilgisayar kasaları uzmanı olarak çalışan iki Türk ortak, tasarladıkları bilgisayar kasasıyla 50 ülkenin katıldığı IF Design Award 2017 ve Reddot Award 2017 ödüllerine layık görüldü.

Alüminyum bilgisayar kasaları uzmanı iki Türk ortaktan iş adamı  Muhammed Başalan tasarımlarını anlattı. Geçen yıl Tayvan’da dünyanın en büyük bilgisayar fuarına  katıldıklarını söyleyen Başalan, “Burada bizi uluslararası teknoloji medyaları ve  dünya bilgisayar beyni hız yarışması kurumu ziyaret etti ve özel tasarlanmış  bilgisayar kasaları ile alakalı kullanım ve kalite sıkıntılarını dile  getirdiler.” dedi.

Fuardan ayrıldıktan sonra bilgisayar dünyasının bu sıkıntısını çözmek  için ortağı Fatih Özgören ile bir araya geldiklerini dile getiren Başalan,  “Yaptığımız araştırmalar sonucunda dünyada eşi ve benzeri olmayan bir dizayn ile  yatay ve taşınılır, yapboz bilgisayar kasasını icat ettik.” ifadesini kullandı.

Tasarımlarının üst düzey kalitede alüminyum ile tek bir parçadan  yapıldığını aktaran Başalan, “Kasanın vidaları bile dünyanın hiçbir yerinde  satılmayan özel tasarlanmış vidalardan oluşuyor. Çünkü bilgisayarın anakartı ve  diğer parçaları devamlı söküp takıldığı için farklı ve kaliteli olması lazım.”  diye konuştu.

Tasarımlarının kolaylıkla taşınabilen, gayet hafif bir kasa olduğunu  belirten Başalan, “Kasanın, kullanışlı olması lazım çünkü elinizle her tarafına  ulaşabilmeniz lazım. Kasanın, başka bir mekana veya ülkeye taşınması gerektiğinde  aynı şekilde parçaları çıkarılıp kullanılması gereken yerde tekrar monte  edilebiliyor.” dedi.

Tasarımlarını Amerika’dan Avusturalya’ya, Avrupa’dan Asya’ya birçok  ülkeye sattıklarını aktaran Başalan, şöyle devam etti: “Biz dizayna çok önem veriyoruz. İnsanların, bilgisayar kasalarını  rahatlıkla oturma odasına taşıyabilmesi lazım. Onun için ürettiğimiz bu açık  bilgisayar kasası ile dünyanın en köklü ve ünlü ödül kurumları olan IF Design  Award 2017 ve Reddot Award 2017 ödüllerini kazandık. Bu da bizim için gurur  verici bir olay.”

1953’ten bu yana düzenlenen iF Design Award’a her yıl yaklaşık 50  ülkeden 5 binin üzerinde başvuru yapılıyor. Ürünler, tasarım, endüstri ve mimari  alanlarında uzman 60 kişilik uluslararası jüri tarafından, yenilikçilik,  fonksiyonellik, estetik ve çevre sorumluluğu gibi kriterlerle değerlendiriliyor.

Reddot Awards da 1955’ten bu yana başarılı tasarımcılara veriliyor.

 

Kaynak: Milliyet

Etiketler

Aykut Battal

Sakarya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği mezunuyum. 2015 yılında Şanlıurfa'da öğretmenlik görevine başladım. Halen bir ortaokulda bilişim teknolojileri öğretmenliği yapmaktayım. Teknolojinin hemen her boyutuyla ilgilenmekle birlikte teknoloji-insan ilişkisi bağlamında modern zamanlarda teknolojinin insan hayatındaki yeri gibi konularla yakından ilgiliyim. Düşünce ve görüşlerimi sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı