Haberler

İki Türk bilim insanından giyilebilir sensör teknolojisi

İstanbul Teknik Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi ’nden bir araya gelen iki akademisyen vücut ile tamamen uyumlu giyilebilir sensör teknolojisi geliştirdi.Harvard Üniversitesi’nde doktoralarını yapan iki akademisyen silikon ve kumaş malzemelerinden uyumlu giyilebilir sensör teknolojisine imza attı.

İstanbul Teknik Üniversitesi İTÜ Tekstil Teknolojileri ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Özgür Atalay  ve Harvard Üniversitesi’nden  Prof. Dr. Conor Walsh  ile birlikte giyilebilir elektronik tekstil ürünü geliştirdi.

Geliştirilen giyilebilir teknoloji vücut hareketlerine göre uyum sağlayabiliyor. Giyilebilir sensörlü teknolojinin daha çok hastalık ve bazı engellerden hareket kabiliyetini kaybetmiş insanlara yönelik geliştirdiklerini anlatan Dr. Özgür Atalay:

Tamamen tekstil bazlı giyilebilir dış iskeletler giyen kişiye uzun süreli kullanımda hiçbir rahatsızlık vermiyor. Biz, bu giyilebilir dış iskeletlerin giyen kişinin vücut hareketleriyle uyumlu olması ve esnekliği sağlaması için yumuşak sensör yapısını geliştirerek elbiseye ekledik.

açıklamalarını yaptı.

İlginizi Çekebilir:  İTÜ Teknoloji Konferansı ile Dijital Dünyaya Bağlanın !

Çok da yüksek bir maliyeti olmayan teknoloji, hibrit sensörler sayesinde adımlarımızı sayıp, el hareketlerimizin ölçebiliyor ve bu nedenle de gömlek, pantolon gibi kıyafetlere kolaylıkla entegre edilebiliyorlar. Spor endüstrisinde geri bildirim amaçlı kullanımı düşünülen giyilebilir sensör teknolojinin birçok soruna çözüm getirmesi bekleniyor. Dr. Özgür Atalay giyilebilir teknolojinin bazı sorunları çözebileceğine örnek olarak, ” Mesela golf oynayan bir kişi sensörden aldığı geri bildirim ile duruşunu düzeltebilir” ifadelerini kullandı.

Kaynak:ontrava.com

Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı