Lügat

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama (2FA) Nedir? Neden Kullanmalıyım !

Tek faktörlü kimlik doğrulama yönteminin güvenlik açısından gittikçe güvenilmez hale gelmesiyle, çevrimiçi hesaplara giriş yapmak için iki faktörlü kimlik doğrulama hızla önem kazanmaya başlamıştır.İki faktörlü kimlik doğrulama (2FA), iki farklı adım ile kimliğinizi ispatlamayabileceğiniz bir güvenlik yöntemidir.Bu yöntemin temelinde bir kombinasyon vardır.

Bu kombinasyon kullanıcının bildiği bir şeyden (bir şifre ya da PIN kodu gibi), kullanıcının sahip olduğu bir şeyden (keyring ya da cep telefonu gibi) ya da kullanıcıya bağlı veya kullanıcıdan ayrılamayacak bir şeyden (parmak izi gibi) oluşabilir.

Neden Kullanmalıyım ?

2FA, kimliğinizi doğrulamanız için birden fazla yöntem gerektirdiği için çok daha iyi bir hesap güvenliği sunar. Yani bir kişi şifrenizi ele geçirse bile, o kişi cep telefonunuzu ya da diğer ikincil doğrulama yöntemlerinden birini elde etmeden hesabınıza erişemez.

İlginizi Çekebilir:  Dünyaca Ünlü Hackerlar-5:Robert Tappan Morris

⇒ Tavsiye Yazı: Hacklenmemek için Hesaplarınızı Koruma Önerileri

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Tam Koruma Sağlıyor mu ?

İki faktörlü kimlik doğrulama, e-posta, bankacılık veya sosyal paylaşım siteleri gibi çevrimiçi anahtar hesaplarınız için vazgeçilmez bir güvenlik önlemidir. İki faktörlü kimlik doğrulama, hesaplarınızın saldırılardan etkilenmeyeceği anlamına gelmez, ancak bir bilgisayar korsanı hesabınızı kırmak için basit bir şifreden daha fazla zaman ve yöntem harcayacağından  iki faktörlü kimlik doğrulama yöntemi hesabınızı daha dirençli hale getirecektir.

⇒ İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Yöntemini Kullanıyor musunuz ? | Düşüncelerinizi sosyal medya hesaplarımıza veya yorum kısmına  yazabilirsiniz.

Kaynak:AnonTürk | TeknoBölge | Pcmag

Etiketler

Hasan Şeritoğlu

Sakarya Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Lisans mezunuyum. Sakarya Üniversitesi ortaöğretim sosyal alanlar eğitimi bölümünde yüksek lisans eğitimine devam etmekteyim. Tarih eğitiminde teknoloji entegrasyonu, dijital tarih ve tarih-teknoloji ilişkisi üzerine akademik çalışmalar yapmaktayım. Bunun yanı sıra historyeducation.org ve tarihyazimi.org web sitelerinin web sorumlusu olarak görev almaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı