Yazıhane

İCloud Hesabınızı Nasıl Korursunuz?

Geçtiğimiz yıllarda yaşananan birçok hollywood yıldızının  iCloud hesaplarının hacklenmesi ve müstehcen fotoğraflarının ve videolarının internette yayılması, bir hacker grubunun kullanıcı hesaplarının şifrelerini çalması ve geçtiğimiz günlerde Çin’den tedarik edilen bazı ürün parçalarında casus çip yerleştirildiği iddiası gibi olaylar Apple kullanıcılarında güvenlik endişesi doğurdu.

Şüphesiz ki Apple, kullanıcıların hesap güvenliği ile ilgili geçtiğimiz yıllarda yaşanan sorunları çözmek  ve yeni saldırılara karşı önlem  almak için çalışıyor. Fakat Apple’ın da çaresiz kaldığı bazı durumlarda mevcut. Yine geçtiğimiz günlerde Kanye West’in Trump ziyareti sırasında kameralara yansıyan şifresi( 6 adet sıfırdan oluşuyordu) Apple ne yapsın yahu dedirtti açıkcası…

İlginizi Çekebilir:  Hacklenmemek için Hesaplarınızı Koruma Önerileri

Peki iCloud hesabınızın daha güvenli hale nasıl getirebilirsiniz? iCloud hesabınızın güvenliğini artırmak için  yapabileceğiniz bir çok şey var.iCloud güvenliğinizi arttırmak için yapmanız gereken temel adımlar…

ADIM 1: Güçlü Bir Şifre Oluşturun

Apple, iCloud veya Apple hesabınızın şifresinin en az sekiz karakter uzunluğunda olmasını, büyük ve küçük harflerin kullanılmasını ve en az bir sayı içermesini zorunlu tutuyor. Bu tür bir kombinasyon ile oluşturulmuş bir şifre size oldukça güvenli gelebilir fakat günümüzde şartlarında bu bir kombinasyon bile hesabınızı güvende tutmaya yetmeyebilir.

Bu sebeple Apple ID  şifresinizi sıfırlayın ve daha güçlü bir hale getirin. Hem büyük hem de küçük harflerin, çoklu sayıların ve sembollerin yer aldığı 15 karakterli bir şifre oluşturun. Eğer bu tür bir şifre size karmaşık geliyorsa mümkünse ücretli bir şifre yöneticisi kullanabilirsiniz.

ADIM 2:İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Özelliğini Aktifleştirin

Apple uzun bir süre kullanıcılarına sunduğu iki adımlı doğrulama özelliğini bir süre önce iki faktörlü kimlik doğrulama ile güncellendi.

İki faktörlü kimlik doğrulamayla hesabınıza yalnızca iPhone, iPad veya Mac’iniz gibi güvendiğiniz aygıtlar üzerinden erişilebilir. Yeni bir aygıtta ilk kez giriş yapmak istediğinizde iki bilgiyi sağlamanız gerekir. Bunlar parolanız ve güvenilir aygıtlarınızda otomatik olarak görüntülenen altı basamaklı doğrulama kodudur. Kodu girerek yeni aygıta güvendiğinizi doğrulamış olursunuz. Örneğin, bir iPhone’unuz varsa ve yeni satın aldığınız bir Mac’te hesabınıza ilk kez giriş yapıyorsanız parolanızı ve iPhone’unuzda otomatik olarak görüntülenen doğrulama kodunu girmeniz istenir.

İki faktörlü kimlik doğrulamayı açmak ise oldukça basittir.

iOS 10.3 veya sonraki bir sürümünü kullanıyorsanız:

  1. Ayarlar > [adınız] > Parola ve Güvenlik’e gidin.
  2. İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Aç’a dokunun.
  3. Devam’a dokunun.
iOS 10.2 veya önceki bir sürümünü kullanıyorsanız:

  1. Ayarlar > iCloud’a gidin.
  2. Apple Kimliğiniz > Parola ve Gizlilik’e dokunun.
  3. İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Aç’a dokunun.
  4. Devam’a dokunun.
OS X El Capitan veya sonraki bir sürümün yüklü olduğu Mac’inizde şu adımları izleyin:

  1. Apple  menüsü > Sistem Tercihleri > iCloud > Hesap Ayrıntıları’na gidin.
  2. Güvenlik’i tıklayın.
  3. İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Aç’ı tıklayın.
ADIM 3: Oturumu Kapatmayı Unutmayın

Apple hesabınız ile sizin olmayan bir cihazda oturum açtıysanız işiniz bittikten sonra oturumunuzu kapatmayı unutmayınız. Özellikle size ait olmayan genel bir WiFi ağına bağlanmış iseniz…

Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı