Haberler

IBM Şefi: Bilgisayarlar İnsanlardan Daha Akıllı Olacaktır

Önümüzdeki otuz yılda, Northwester Üniversitesi psikoloji profesörü Paul Reber’e göre, günlük karşılaştığımız veri miktarının dört zetabayttan fazla olması bekleniyor. IBM Watson’ın baş teknoloji sorumlusu Rob High, verilerin çoğaltılmasının bilişsel bilişimin bir cevabı olduğuna ve IBM’in üzerinde çalışmakta olduğuna inanıyor.

Inverse’e göre, tahmini olarak bize her gün  2,5 eksabayt veri bombardımanı oluyor. Northwester Üniversitesi psikoloji profesörü Paul Reber’e göre insan beyni yalnızca 2,5 petabayta (veya bir milyon gigabayta) kadar veri depolayabiliyor. Önümüzdeki 30 yıl boyunca, günlük karşılaştığımız bu veri miktarının dört zetabaytı(=4 milyon petabayt) aşması bekleniyor.

IBM WAV’ın havacılık ve uzay enstitüsünde (AIAA) SciTech Konferansı 2017’deki panel tartışmasında IBM Watson’un baş teknoloji sorumlusu Rob High, “Üretilen bilgiler tüketim ve kullanma kabiliyetimizi aştı. Bilişsel bilgi işleme aşırı derecede ihtiyacımız var ” şeklinde açıklama yaptı.

High, bilgiyi ürettiğimiz ve tükettiğimiz şu anki oranın, tek bir kişinin zihninin – hatta birçok kişinin zihninin – algılayabileceğinin ötesinde zihinsel yetenek gerektirdiğine inanıyor. Ona göre akıllı bilgisayar sistemlerinin, tüm bu bilgileri ele almak için çok daha akıllı olması gerekiyor.

İlginizi Çekebilir:  Google tercüme için yapay zeka kullanacak

“Bir doktorsanız ve hastanızı tedavi etmenin en iyi yolunu bulmaya çalışıyorsanız, en son literatürü okumak ve bu bilgiyi bu karara uygulamak için yeterli zamanınız yok” açıklamasında bulundu. “Herhangi bir senaryoda, her şeyi muhtemelen bulup hatırlayamayız.”

Sınırların Ötesinde

Rob High, verilerin çoğaltılmasının bilişsel bilişimin bir cevabı olduğuna ve IBM’in bunun üzerinde çalışmakta olduğuna inanıyor. Şu anda IBM, insan tecrübelerine odaklanacak makinelerde çalışıyor. Sonuç olarak, bu bilgisayarlar insanlardan daha akıllı olacaktır – bu yüzden hazırlıklı olmamız gerekiyor. Araştırmacılar insanlığa yararlı olmasını sağlamak için AI(yapay zeka) etiği üzerinde çalışmaya bile yatırım yapıyorlar.

High’a göre, bunların hepsi çok iyi haberler.” Özellikle maruz kaldığımız tüm bilgilerin düzenli bir şekilde işlenmesinde yaptığımız işlerde bize yardımcı olabilecek yapay zeka sistemlerine, önümüzdeki birkaç yıl içinde üssel olarak artması gereken verilere ihtiyaç duyuyoruz. Akıllı telefonlar buz dağının sadece ucu. İnsan zekâsının sınırlamaları var ve yapay zekâ, insan zekâsına benzeyemeyecek, pek çok açıdan gelişecek. Aynı zamanda insanlar için çalışacak en iyi araç olacaklar.”

 

Kaynak: futurism.com

Etiketler

Aykut Battal

Sakarya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği mezunuyum. 2015 yılında Şanlıurfa'da öğretmenlik görevine başladım. Halen bir ortaokulda bilişim teknolojileri öğretmenliği yapmaktayım. Teknolojinin hemen her boyutuyla ilgilenmekle birlikte teknoloji-insan ilişkisi bağlamında modern zamanlarda teknolojinin insan hayatındaki yeri gibi konularla yakından ilgiliyim. Düşünce ve görüşlerimi sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı