Haberler

Huawei’nin Yeni İşletim Sistemi İle İlgili Yeni İddialar

ABD’nin Çinli teknoloji devi Huawei’ye yaptığı yaptırımların ardından, Huawei kendi işletim sistemi HongMengOS piyasaya süreceğini açıklamıştı.

ABD ve Çin arasındaki ticari savaşın son dönemde yumuşama evresine girmesi ile birlikte Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, Huawei ile ABD’li şirketlerin iş yapmasında sıkıntı olmadığını açıkladı.

Donald Trump’ın Huawei için yaptığı açıklamalardan sonra Google, Huawei’ye Android desteğini tekrar verme kararı aldı.Fakat Huawei’nin kurucusu ve CEO’su olan Ren Zhengfa, kendi işletim sistemlerini geliştirmekten vazgeçmediklerini açıkladı.

Huawei kendi işletim sistemi HongMengOS’un Android’den daha hızlı olacağını söyleyen Ren Zhengfa, aynı zamanda MacOS’tan da hızlı olacaklarını belirtti. Eğer bu açıklamada MacOs açıklaması bilinçli ise HongMengOS’un bilgisayarlar için de geleceğinizi söyleyebiliriz. Nitekim Huawei sadece telefon pazarında yer alan bir şirket değil. Şirket telefonlar ürünleri kadar ön planda olmasa da bilgisayarlarda üretiyor.

Tarih tekerrür edecek mi?

Huawei’nin Google ile iş birliği sona ererse doğal olarak android geliştiricilerini de kaybetmiş olacak. Yıllar önce Microsoft’un windows phone’lar için geliştiricileri kendi safına çekemediğini ve sonunda windows phone’ların tarih olduğuna şahit olmuştuk.

İlginizi Çekebilir:  En Çok Radyasyon Yayan 10 Telefon

Bu nedenler Huawei’nin yeni işletim sisteminin kalıcı ve rekabetçi olması için geliştiricileri mutlaka kendi safına çekmesi gerekiyor.

Nitekim Huawei’de bu durumun farkında olmalı ki düzenleyeceği Huawei Developer Conference 2019 etkinliğinde etkinliğin açılış sunumu, teknik tartışma forumu ve Codelabs adlı kodlama atölyeleri olmak üzere üç farklı oturumda gerçekleştirileceği açıklandı.

Etkinlik kapsamında yapılacak oturumlar sırasında Huawei’nin yeni işletim sistemi HongMeng OS ve şirketin gelecek planları hakkında yeni bilgilerin açığa çıkması bekleniyor. Şunu da belirtmekte fayda var. HongMeng OS’in Android tabanlı olacağı açıklanırsa geliştiricileri çok fazla etkileyecek bir değişiklik yaşanmayacak.

Bu aşamada HongMeng OS,  Huawei’nin 9 Ağustos’ta düzenleyeceği geliştirici konferansında tanıtılacaktır.

Kaynak
GizmochinaAusdroid
Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı