Haberler

Huawei Yaptırımlarına Uymayan Şirketlerin Başına Ne Gelebilir?

Amerika Birleşik Devletleri ve Çin arasında yaşanan ticaret savaşlarında kurbanı olan Huawei, haftalardır Amerika’nın yaptırımlarına mağruz kalıyor.

Konu ile ilgili Huawei CEO’su tarafından yapılan açıklamalarda Huawei’nin nasıl politik bir konunun merkezine oturtulduğunu anlamadıklarını belirtse de ABD’li büyük şirketler Trump yönetiminin yaptırım kararlarına uymaya devam ediyor.

Nitekim Trump’ın açıklamalarının ardından Google, doğrudan Huawei’nin lisansını iptal etti.Google’ın bu kararından hemen sonra  Intel, Qualcomm ve ARM gibi Huawei’nin hayatta kalması için şart olan çipleri üreten şirketlerinde Huawei ile ilişkilerini askıya alması şirketi zor günlerin içine soktu.

ABD’li en büyük şirketlerden biri olan Microsoft ise yaptırım kararlarının ardından sadece internet sitelerinde bulunan Huawei cihazları kaldırdılar.

Microsoft Yaptırım Kararına Uymazsa Ne olur?

ABD yasalarına göre, Microsoft bu kararı ciddiye almayarak Huawei ile olan iş birliğine devam ederse, işin sonunda çok büyük bir zararla karşı karşıya kalacak.

İlginizi Çekebilir:  Robotlar Dünyayı Ele mi Geçiriyorlar?

Bu karara uymayan şirketler temel olarak iki ceza ile karşılaşacağı kesin görünüyor.

  • Milyonlarca dolar para cezası
  • Şirket yetkililerine verilecek olan hapis cezası

Microsoft, yaptırım kararlarına uymazsa karşılaşacağı ağır cezaları bilmesine rağmen Huawei’nin Windows lisansını iptal etmedi. Konu ile ilgili açıklama yapmaktan kaçındı.Peki Microsoft neden böyle bir politika izliyor?

Mevcut durumda Microsoft’un izlediği politikanın zaman kazanma üzerine olduğu söylenebilir. Nitekim ABD yasalarına göre Huawei ile ilişkilerine kesmemesi söz konusu bile olamaz.

Sonuç olarak, herhangi bir şirketin Amerika Birleşik Devletleri’nin almış olduğu bu kararı delmesinin sonuçları şirketler için ciddi anlamda ağır olacaktır. Hatta bu şirketler Huawei’nin düştüğü duruma bile düşebilir. Bu nedenle hiçbir şirket, Amerika Birleşik Devletleri’nn aldığı yaptırım kararını yok sayamaz.

Kaynak
The Verge
Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı